29 Eylül 2012 Cumartesi

Lady Chatterley'in Sevgilisi - D. H. Lawrence

Yazarı: D.H.Lawrence
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Çevirisi: Akşit Göktürk
Sayfası: 368

Lawrence ülkemizde pek tanınan bir yazar değildir. Yazarla tanışmam Bakire ve Çingene adlı romanıyla olmuştu. İlk okuduğum eseriyle yazarın dil ve üslubuna hayran kalmış ve diğer eserlerini de okumayı  istemiştim.

Lady Chatterley'in Sevgilisi yayınlandığı ilk yıllarda fazlasıyla müstehcen bulunduğu için sert eleştirilerle karşılaşmış  ve yasaklanmış bir kitaptır. Bence kitabın yasaklanmasına sebep fazlasıyla müstehcen bulunması değil, eserde sınıf farklılığı olan  Lady Constanca Chatterley 'in koru bekçisiyle yaşamış olduğu aşk ve bu aşk için soylu, zengin, asil kocasını terk etmesidir.

Connie, Clifford Chatterley ile evlendikten çok kısa süre sonra kocası I. Dünya Savaşında ağır yaralı olarak evine döner. Artık belden aşağısı felçli ve iktidarsız bir adamdır.
Varlıklı bir yaşam süren Lady Constanca Chatterley anne olma arzusuyla yanıp tutuşmaktadır. Zengin ve asil Clifford eşine soylu bir erkekten hamile kalmasını istediğini belirtmiştir ve gönül işlerine karşı çıkmayacağın belirtmiştir. Tabiiki bu erkeklerin soylu olması gerektirmektir  Karısının soylu erkekten olan çocuğunu kendi soyundanmış gibi büyütmeyi istemektedir.
Bir erkeğin sıcaklığına ihtiyaç duyan Connie ise, kocasının yanında koru bekçiliği yapan asil bir duruşa sahip Oliver'den çok etkilenmiştir. Connie ile Oliver arasında tutkulu bir aşk başlamıştır. Oliver'in hiç yapmaması gereken bir evliliği vardır. Connie hamile kalır. Çok mutludur. Connie evini ve kocasını terk eder  Oliver ise evliliğini sonlandırmıştır.
Kitabın sonunda Oliver'in Connier'e yazmış olduğu etkileyici mektup gözlerimin uzun süre yaşlarla dolmasına sebep olmuştu.

Kitabı çok beğenmeme rağmen daha sonra izlemiş olduğum filmini beğenmedim. Erotizmin ön planda olduğu bir film. Umarım kitapta anlatılmak istenilen çatışmaları ve ikiyüzlü bakış açısını anlatabilen filmi çekilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder