30 Eylül 2012 Pazar

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği - Milan Kundera

Yazarı: Milan Kundera
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
Sayfası: 318
Çeviren: Fatih Özgüven

Çok faydalı kitaplar okuyan psikiyatrist bir kadın arkadaşımla kitaplar hakkında konuşurken "kızın cinselliği kitaplardan öğrensin. En sağlıklısı budur. Bu kitabı al ve okumasını sağla." diye önerisi üzerine almış olduğum  Milan Kundera'nın güçlü eserlerinden birisidir Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği.

Kadın, erkek ilişkisini anlatan felsefi bir romandır. Kitabı bir çırpıda okuyamıyorsunuz. Yazarın anlatmak istediklerini anlayabilmek için her cümlesinin ağır ağır, üzerinden bazen iki üç kez geçe gece okunması gerekiyor.

Kitabın arka kapak yazısında Milan Kundera'nın şu cümleleri yer almaktadır.
"...Ne yapacağını bilemeden bir avlunun karşı tarafındaki duvara dalıp gitmek; bir aşk anında karnındaki inatçı gurultuya kulak vermek; ihanet etmek, ihanetin göz kamaştırıcı yolunu terk edecek gücü kendinde bulamamak; Büyük Yürüyüş'te kalabalıklarla birlikte yumruğunu havaya kaldırmak; gizlenmiş mikrofonlar önünde espri gösterisi yapmak-bu durumların hepsini tanıdım, hepsini yaşadım...
Romanlarımdaki kişiler kendime ilişkin gerçekleşmemiş olabilirliklerdir...Her biri benim ancak kenarında dolaştığım sınırı aşmıştır...Çünkü romanın sorguladığı sır o sınırın ötesinde başlar. Roman yazarın iltirafları değildir; bir tuzak haline gelmiş dünyamızda yaşanan insan hayatının araştırmasıdır."
Milan Kundera


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder