17 Ekim 2012 Çarşamba

Babalar ve Oğullar - İvan Sergeyeviç Turgenyev

     Yazarı: İvan Sergeyeviç Turgenyev
Yayınevi: Türkiye iş Bankası yayınları
Çevirmeni: Ergin Altay
Sayfası: 250
     Babalar ve Oğullar, Rus edebiyatının başyapıtlarından bir eserdir. Eserde iki erkek çocuğu ile babaları arasındaki kuşak farklılığından kaynaklanan çatışmaları konu edinilmiş. Aynı zamanda kendisini nihilist olarak gören Bazarov adlı tıp öğrencisi ile yakınlarının ilişkisi ele alınmış. Bazarov için  tüm değerlerin yok sayılmalı, hiçbir şeye inanmamalıdır. Ona göre her şey anlamsızdır.
   Arkadiy Bazarov'un arkadaşıdır, Bazarov'a çok değer vermektedir ve onun düşüncelerinden etkilenmektedir. Onun gibi olmak ister. Bazarov'u evine davet eder. Arkadiy'in babası Nikolay çok iyi bir insandır ve oğlu için yapamayacağı yoktur. Eşi öldükten sonra Feniçka adlı köylü kızıyla birlikte yaşar ve ondan bir erkek evladı daha olur. Arkadiy bu durumdan rahatsız  olmaz, anlayışla karşılar.
     Arkadiy'in amcası Pavel ise Rus ordusunda görev almış bir aristokrattır. Çok hüzünlü bir aşk yaşamıştır. Sonu onun için çok hazindir. Bazarov insani hiçbir duyguya inanmaz ve onlarla dalga geçer. Son derece hassas Pavel'in başından geçen bu acı aşk hikayesiyle, daha doğrusu  amcanın romantik oluşuyla, hep alay eder. Baba Nikolay, Bazarov'un bu davranışlarını görmezden gelir ama onun davranışları amca Pavel için dayanılmazdır. Bir araya geldiklerinde fikir uyuşmazlığı sebebiyle sürekli çatışmaya girerler.
     Anna Segeyevna zengin, dul, çok güzel ve alımlı bir kadındır. Bazarov ve Arkadiy Anna'dan çok etkilenmişlerdir. Aynı zamanda Arkadiy Anna'nın kız kardeşi Katya'nın arkadaşlığından da çok hoşlanmaktadır.
     Aşka asla inanmayan ve her fırsatta dalgasını geçen Bazarov Anna'ya aşık olur. Bu aşkı karşılık göremeyince uzun süredir görmediği anne ve babasının yanına gider. Babası köy hekimidir. Bazarov'un gözünün içine bakarlar. Onu ve arkadaşı Arkadiy'i rahat ettirmek için ellerinden geleni yaparlar ama Bazarov memnun olmaz. Bu gibi şeylerin onun için bir anlamı yoktur. Bu arada sürekli aşık olduğu kadını düşünür. Aklından bir türlü dağıtamaz bu düşünce bulutunu. Anne ve babasından sıkılan Bazarov, Arkadiy'lerin çiftliğine döner.
    Arkadiy, Annalar'ın ziyaretine gider. Bu duruma Bazarov çok sinirlenir ve Arkadiy'in Anna'ya aşık olduğunu söyler. Arkadiy ise aslında Katya'ya evlenme teklifi etmiştir ve Katya bu teklife çok sevinmiştir. Teklifi memnuniyetle kabul etmiştir. Bazarov 'la Arkadiy arası açılmaya başlamış olup artık birbirlerine tahammül edememektedirler. Amca Pavel'le de araları çok gergindir. Artık baba evine dönmeye karar verir.
     Bazarov'un anne babası son derece memnun olur ve oğulları kendilerinden sıkılmasın diye onla konuşmaya bile çekinirler. Bazarov köyde hastalara bakarken bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık kapar. Ölüm döşeğinde anne ve babasından son arzusunu yerine getirmelerini istemektedir. Son isteği aşık olduğu kadın Anna'yı son kez görmektir.
    
    Turgenyev'in anlatmak istediği insan istese dahi nihilist olamaz, eninde sonunda karşı koyulamaz duygular kıskıvrak yakalayıp bir yerinden onu ele geçirir. Kitabın sonunda annesi ve babasının onun mezarlığını ziyaret etmesi ve mezarından ayrılışlarının onlar için çok güç olması, Bazarov'un ölümden sonra dahi insanın bir hiç olduğu düşüncesini çürütmektedir. İnsanların ölümlerinden sonra dahi bir anlamları, bir değerleri vardır.

7 yorum:

 1. bu kitap benim de okuma kulemde hali hazırda beklemekte bakalım ne zaman elime alabilirim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okunacak o kadar çok kitap var ki. Okudukça da eksilmiyorlar. Bilakis daha da kuleler yükseliyor. Gerçekten kitap deniz suyu gibiymiş. İçtikçe susuyor, susadıkça içiyorsunuz. Kitapları okudukça sanki hiç kitap okumamış gibi sanıyoruz.

   Sil
  2. aynen öle
   almaya devam ediyorum:D

   Sil
 2. klasikler deyince Turgenyev'i geçmek olmaz , düşündrür..

  YanıtlaSil
 3. merhabalar.. Isminle hitap etmek istedim ama baska yerde gecmismi bilemedim o yuzden vermeyeyim.. Bu kitabi bende gecen sene okudum ama nedense diger klasik rus yazarlarin verdigi zevkin uzaktan bile yanindan gecmedi.. TEsekkurler blogunu bildirdigin icin.. Gercekten cok begendim.. Saglicakla kal.. Opuyorum sizi...

  Ozlem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlemciğim, merhabalar canım.
   İsmimi verebilirsin.) Babalar ve Oğullar çok sürükleyici değil ama edebi anlamda çok iyi bir kitap. Yazar okura vermek istediğini güzel kurgulamış.
   Beğenin için teşekkür ederim:) Bende seni kocaman öpüyorum. Kendine iyi bak.

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil