3 Ekim 2012 Çarşamba

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat Bir Yüreğin Ölümü - Stefan Zweig


Yazarı: Stefan Zweig
Yayınevi: Can yayınları
Çevirisi: Gülperi Sert
Sayfası:: 123

Birbirinden bağımsız iki öyküden oluşan bir eser.
Birinci öyküde bir kadının 24 saatte yaşamış olduğu bir olayı yıllar geçmesine rağmen unutamadığını ve hala etkisinden çıkamamasını anlatıyor. Yaşamış olduğu  24 saat kendisi için büyük bir hayal kırıklığıdır. Kadın bu olayı hiç tanımadığı bir yabancıya anlatma ihtiyacı duyuyor. Böylece bu ağırlıktan kurtulacaktır. Ve her şeyin göründüğü gibi olmadığını açıklamış olacaktır.

İkinci öykü ise kızını ve karısını daha iyi yaşatmak için yıllarca çalışmış bir adamın yaşamı anlatılıyor. Yaptıkları karşısında sadece sevgi ve saygı beklerken aslında hiç bir değeri olmadığını anladığı an ise aslında yapayalnız bir adam olduğunun bilincine varıyor. Ne çok sevmiş olduğu kızını, ne de karısını meğer hiç tanıyamamış... Meğer çok yalnız bir adammış...Ve hasta yatağında yapayalnızken ruhunu teslim ediyor.

Stefan Zweig'in eserleri tam bir edebiyat şöleni. Onu okurken bir insan nasıl bu kadar kusursuz bir yazar olabilir diye hayret ediyorsunuz. Betimlemeleri, tasvirleri olağanüstü...Kurguları ise mükemmel.
Bir solukta okuduğum bu eserin uzun süre etkisinden çıkamadım.

2 yorum:

  1. Stefan Zweig'in Satranç kitabını şiddetle tavsiye ederim. Okumadıysanız öne almanızı öneririm.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Satranç'ı daha okumadım. O kitabı aldım ama elimden abim aldı. Daha getirmedi. Verince hemen okuyacağım. Kızım okudu çok beğendi.

      Sil