9 Ekim 2012 Salı

Toprağımızın Kokusu Filistin ve İsrail'in Sesleri - Kenizé Mourad

Yazarı: Kenize Mourad
Yayınevi: Everest Yayınları
Çevirmeni: M.Nedim Demirtaş
Sayfası: 366
Türü: Söyleşi

      Yanı başımızdaki topraklarda insanlar meğer neler yaşıyorlar. O bölgeyi karış karış dolaşan gazeteci yazar Kenize Mourad, bu toprakta yaşayan sıradan insanlarla yaşamış oldukları acıları konuşarak gerçeğe ayna tutmuş.
       Kitabı okurken bir kez daha emin oluyoruz ki en büyük acıları yine çocuklar ve kadınlar yaşıyor. Ölen ve sakat kalan çocuklar, evlatları gözleri önünde öldürülen analar, "Eşim, çocuğum acaba akşama eve gelecek mi?" diyen binlerce kadınlar... Kitabı okurken intihar komandolarına hak veriyor noktasına gelmiş olamama çok şaşırdım. İntihar komandolarının, İsrailliler'in yaşamış oldukları acıları az da olsa hissedebilirlerse bu vahşete dur demek için çaba sarf edebilirler düşüncesindeler... Ben o topraklarda onların yaşadıkları vahşeti yaşıyor olsaydım aynısını  yapabilir miydim diye kendi kendime sordum.
      Ayrıca bu kitapla sağduyu sahibi İsrailliler'in de var olduğunu öğreniyoruz.
      Tüm bu yaşanan acılara rağmen mücadeleyi elden bırakmamaya kararlı insanlar olduklarını görmek az da olsa bizleri sevindiriyor.

      Kenize Mourad hakkında da kısacık bir bilgi yazmayı gerekli görüyorum.
Kenize Mourad'ın annesi sultan V. Murat'ın torunu Selma Rauf Hanım Sultan ile babası Damat Saca Seyyid Sacit Hüseyin Ali'nin kızıdır.
      Rajkumai Kenize de Kotwara olan asıl adını Fransa'da ve Türkiye vatandaşlığına geçtiğinde nüfusa kayıt olurken Kenize Murad olarak değiştirmiştir.
      Kenize Mourad annesi Selma Sultan'ın hayatını yazdığı Saraydan Sürgüne adlı eseriyle bütün dünyada tanınmıştır.
     Sultan V. Murat'ın torunu olan Kenize Mourad 15 yıl boyunca Ortadoğu'da muhabirlik yaptı. Haber, yorum ve izlenimleri daha çok Fransız basınında yayınlandı.

      Toprağımızın kokusu Filistin ve İsrail'in Sesleri adlı bu söyleşiyse dünyada sekiz dilde yayınlanmıştır.
      Kenize Mourad bir röportajında şöyle demektedir. "Filistin'de dünya kaybediyor. Dünya şunu anlamalı, bu sorunu çözmeyi ne kadar geciktirirsek terörizm de o kadar büyüyecektir ve kazanacaktır. Ölenler ve kaybedenler sadece İsrail ve Filistin olmayacak, Batı da aynı şekilde kaybedecek. Bencilliğimizin ve kayıtsızlığımızın ahlaksızlık olmasının yanı sıra çok tehlikeli bir tutum içindeyiz."2 yorum:

  1. Kenize Murad'ın böyle bir kitap yazdığından haberim yoktu. Okuma listeme alıyorum hemen. Paylaşım için teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Okumanızı isterim. Ben çok etkilendim. Gerçekler yazılmış. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz.

      Sil