23 Aralık 2012 Pazar

Biz Romantik Aşkın Psikolojisi - Robert A. Johnson


Yazarı: Robert A. Johnson
Yayınevi: OkuyanUs
Türü: Psikiyatri: / Psikoloji / Aşk
Sayfası: 190

            Analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung'un  felsefesinden yola çıkılarak, en eski aşk hikayelerinden biri olan Tristan ve İsolde mitosunu ele alıp aşkı açıklayan ve aşkın nasıl olması gerektiğini anlatan  güzel bir kitap.
            Aşık olmanın bencillik olmadığını okuruz ve duyarız.ama nedense bir kulağımızdan girer öteki kulağımızdan çıkar. Bu kitabı okuyunca kitapta bahsedilmiş adıyla "insani aşkın", yine kitapta adlandırılan " romantik aşk"tan bambaşka olduğunu anlayacağız. Kitap bağlılığın, sadakatin önemini de çok güzel anlatıyor. Erkeklerin aşka bakışı ve aradıkları kadın, kadınların aşka bakışı ve aradıkları erkek modelleri çok güzel anlatılıyor. Bu kitabı okuyunca aşka bambaşka bir bakış açısıyla bakmamıza sebep olacaktır. Bu da asıl mutluluğun anahtarıdır. Yanı başımızdaki insanla aşkı, sevgiyi, sadakati ve bağlılığı bulmak yerine erkek için ulaşılmaz olacak kafasındaki model kadın kraliçe veya kadın için ulaşılmaz olacak beyaz atlı prens arayışlarının ne kadar kendimizi kandırmaca olduğunu anlayabileceğiz.
            Kitaptan bazı aktarımlarım olacak.
            "Sadakat ve bağlılık insan yapısının arketipidir. Bunlar bize yiyecek ve hava kadar gereklidir."
            "Aşk, bir insanı olduğu gibi kabul eden ve ona değer veren bir güçtür içinizde. İnsani aşk, gerçekte var olan insanı,bizim isteğimiz biçimde ya da ruhumuzdan akan yansıtmalar olmasını beklemek yerine kendi olduğu gibi kabul eder. Aşk bir başka insanın güzelliğine  değerine ve niteliğine kör gözlerimizi açan iç tanrıdır. Aşk o kişiye bir bütün olarak, bireysel bir kişi olarak değer vermemizi sağlar ve bu, olumsuz yanlarını olumlu yanlarıyla, kusurlarını hayranlık uyandıran nitelikleriyle birlikte kabul etmemiz anlamına gelir. Bir yanılsama yerine bir insanı gerçekten severse kişi, gölgeyi de bütünü kadar sever. Diğer kişinin bütünlüğünü kabul eder."
            "Aşk önem anlayışımızı değiştirir. Aşk yoluyla, diğer bireyin de evrende bizim kadar değerli olduğunu görürüz; bizim için onun bütün olması, tam olarak yaşaması, hayattan zevk alması kendi gereksinmelerimizin karşılanması kadar önem kazanır."
            "Aşk doğası gereği egosantrikliğin(ben merkezciliğin) tam tersidir."
             "Özünde aşk, takdir duygusudur, bir başkasının değerini görmektir: Kadını kullanmak yerine ona saygı gösterir, ona ne hizmet verebileceğini sorar kendine. Ve eğer o kadın da onunla aşk yoluyla ilişkili ise o da aynı tavırda olur ona karşı."
              "İki kişinin arasındaki ilişkili olma hali, birlikte yaptıkları küçük işlerde yaşanır; Günün telaşı bittikten sonra yapılan sakin sohbet, yumuşak, anlayışlı bir söz, günlük arkadaşlık, zor anlarda sunulan yüreklendirmeler  beklenmedik bir zamanda verilen küçük bir armağan, kendiliğinden gelen sevgi dolu bir davranış."
              "Bir çift gerçekten birbirleriyle ilişkili olunca, birlikte insan hayatının bütün alanlarına girmeye hazır olurlar. Heyecansız  zor ve sıradan şeyleri bile hayat keyifli ve doyurucu bir parçası haline dönüştürebilirler. Bunun aksine romantik aşk birbirleriyle "sarhoş" oldukları müddetçe, paranın dayandığı ve eğlencenin heyecan verici kaldığı sürece devam eder."
              "İnsani aşk karşısındaki kişiyi birey olarak görür ve onunla bireysel bir ilişki kurar. Romantik aşk karşısındaki kişiyi sadece dramda bir oyuncu olarak görür."
İnsani aşk kendi doğası gereği arkadaşlığı da içeir: İlişki içinde, evlilik içinde ve karı koca arasında arkadşlığı. Bir kadınla bir erkek gerçekten arkadaş olduğu zaman birbirlerinin zor yanlarını ve zayıf taraflarını bilirler, ama bunları yargılamaya hevesli değildirler. Asıl amaçları birbirlerinde kusur bulmak değil, birbirlerine yardım etmek ve birbirlerinden keyif almaktır."

4 yorum:

 1. Alıntıları sevdim, alanımla da alakalı bir kitapmış, ilgimi çekti, yorum için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşk üzerine yazılmış çok güzel bir kitap. Bence okumalısınız. Pişman olmayacaksınız

   Sil
 2. Güzel blog tebrik ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlık, çok teşekkür ederim. Yeni yılınız kutlu olsun. iyi senelere...

   Sil