8 Aralık 2012 Cumartesi

İnci - John Steinbeck

Yazarı: John Steinbeck
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Sayfası: 90
Çevirisi: Leyla Özcengiz
Türü: Roman

             Bu sıralar George R. Martin'in kitap serisinden olan "Kılıçların Fırtınası"nı okuyorum. Birinci kısmı bitirince 90 sayfalık "İnci" yi araya koydum. "İnci" yi bitirir bitirmez serinin ikinci kısmını okumaya başladım. George R. Martin serisinin devamı olan "Kargaların Ziyafeti"ni Okuoku'ya sipariş vermiştim. Dün diğer siparişlerimle birlikte  geldi. Onlara hemen okumayı düşünmüyorum. Okuma sıramda başka kitaplar var. Onlar nasıl bekledilerse "Kargaların Ziyafeti"de bekleyecek:))
            "İnci" ile yazarın yine şiirsel anlatımıyla karşı karşıya geliyoruz. Meksikalı inci avcısı Kino, eşi Juanna ve bebekleri Coyotito ile birlikte Meksika kıyısında fakir ama mutlu ve huzurlu bir hayat sürüyor. Ailenin biricik bebekleri Coyotito'yu akrep sokar. Çocuğu alıp kasabaya doktora götürürler. Parasız oldukları için doktor çocuğa bakmaz. Kino, eşini ve çocuğunu alır geri döner. Yapacağı bir şey  yoktu. Doktor çocuğuna bakmayacaktı. Çocuğunu iyileştirmek için denize açılıp inci toplamalıdır. Kino büyük bir inci bulur. Onu satıp çocuğunu iyileştirecektir . Kino'nun inciyi bulması çığ gibi yayılmıştır. Herkes inci ile yatıp, inci ile kalkar hale gelmişti. Kino'ya akıl verenler oldukça fazlaydı ama inciyi satmak hiçte sanıldığı gibi kolay değildi. Tüccarlar incinin değersiz parça oluğunu söyleyerek inciyi değerinden çok çok altında bir fiyatla almayı istiyorlardı. Hepsi sahtekardı. Kino buna kanmayacaktır. Onu şehirde satmaya karar veriyor. Buradan sonra artık aile için hayatta kalma mücadelesi başlar. 
             Kino'nun başına gelen felaketin sebebi amacından sapmasıydı. İnciyi çocuğu hayatta kalması için aramaya çıkmıştı. Buldu ama o daha fazlasını istedi. Açgözlülük yaptı. Bunu da çocuğunun hayatı ile ödedi.
Biçim olarak küçük ama anlatmak istedikleri derin olan bu eseri zaman zaman okumamız gerekir. Hayat dersleri ile dolu bir kitap. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder