26 Şubat 2013 Salı

İstanbul Sende Kalsın - İlhan Eksen

Yazarı: İlhan Eksen
Yayınevi: Everst Yayınları
 Sayfası: 293

                İlhan Eksen 1960 yıllarında Beyoğlu'nda Türk erkeği (Orhan) ile Rum kızının (Tasula) temiz aşkı ekseninde o yılların siyasi ve toplumsal olaylarına değiniyor. Annesi ile birlikte babasından kalan memur maaşıyla yaşayan Orhan küçük yaşta babasını kayıp etmiş. Lise son sınıfta okuyan Orhan'ın hayali Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'n de okumak. Yaz aylarında amcasının sahaf dükkanında çalışıyor. Amcası Orhan'a kardeşinin yadigarı diye maddi, manevi destek olmaya çalışıyor. Ona hem baba hem de arkadaş gibi çok güzel yaklaşıyor. Orhan amcasını çok seviyor. Orhan'ın annesi ise amcayı sevmiyor. Orhan annesinin neden amcasını sevmediğini sonradan öğreniyor. 
               Tasula, Beyoğlu'n daki pasajların birinde bir konfeksiyon işçisi. olarak çalışan Rum kızı. Birbirlerine yakın oturan iki genç görüşmeye başlıyorlar. Mahallenin dedikodusundan iki genç çekinirler. Ailelerinin de bu ilişkiye onay vermeyeceğinin farkında olmalarına rağmen birbirlerini göremeden yapamamaktalar. Orhan amcasına Tasula ile olan ilişkisini anlatıyor. Amca çok anlayışla yaklaşıyor ama yine de sonunda üzülmemesi için annesinin kendisini neden sevmediğini işte o zaman anlatıyor. Annenin amcasını sevmeme nedeni amcanın  annesinin Rum oluşuymuş. Amca farklı din ve etnik kökene sahip ilişkilerin yıpratıldığını Orhan'ın anlayabileceği şekilde anlatıyor.
            Kıbrıs'ta yaşanan olaylar nedeniyle hedef İstanbul'da yaşayan Rumlar oluyor. Bu durumdan Tasula'nın ailesi de etkileniyor ve sınır dışı ediliyorlar.
                  "İstanbul Sende Kalsın"ı sadece bir aşk hikayesi olarak değerlendirmek yanlış olur. 1960 yılların iç ve dış siyasi olaylarının yanı sıra o yılların gençliğini, Beyoğlu'nun gece hayatı da anlatılmış. Okunmaya değer, güzel bir kitap.

3 yorum:

 1. Çok sevindim bu kitabı okuduğuna. Gerçekten güzel bir eser. 60' ların Türkiye' sinde siyasi bunalımların gölgesinde İstanbul Beyoğlu' nu merkez alan saf bir sevginin romanı. Sade ve akıcı dili kadar tarafsız anlatımıyla da dikkat çeken bu güzel kitap, özellikle Beyoğlu' nun eskilerine hoş bir nostalji yaşatıyor. Hele benim gibi doğma büyüme Beyoğlu çocuğu olanlar için tam bir nostalji ziyafeti :) Kıbrıs meselesi eşliğinde aynı Beyoğlu' nu paylaşan Türk & Rum & Ermeni vatandaşların kızgınlığı/kararsızlığı/hüznü ve zaman yolculuğuna çıkaran ama gerçeklerden kopmayan kurgusuyla başarılı bir dönem hikayesi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, bu kitabı senin okumuş olduğunu bilmiyordum. Çok sevindim orta bir kitabımızın daha olmasına.:)Evet, evet yazar çok tarafsız kaleme almış. Beyoğlu'nun çocuğu olarak senin için bu kitap çok daha anlam taşır.

   Sil
 2. duymadım ama not aldım:)teşekkürler:)

  YanıtlaSil