21 Mart 2013 Perşembe

Sefiller (Les Misérables)


          Kızımla bilikte bu filme gitmeyi istemiştik. Onun ders saatlerini ancak dün ayarlayabildik ve okul çıkışında buluşup filmi izledik.
          Viktor Hugo'nun ölümsüz eseri "Sefiller" kitabından uyarlanma oldukça başarılı müzikal film olmuş. Oyuncu kadrosu çok iyi performans göstermiş. Ben ve kızım çok beğendik.


6 yorum:

 1. izlenir diyorsunuz, bakayım o zaman:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle izlenir. Hele senin gibi kitap kurdu bir insanın bu filmi sevmemesi bana imkansız gibi geliyor.

   Sil
 2. Kitap muhteşemdi herhalde filmi de öyledir. Çocuğunuz için özellikle çok iyi bir seçim yapmışsınız. Bu arada izleyiciniz oldum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlhan Bey, Sefiller'in çocuklar için olanını vakti zamanında okumuştum. Büyükler için olan kitabını henüz almadım. Sabırla Türkiye İş Bankası, Can yayınları veya iletişim'in çevirmesini bekliyorum.
   Biliyorsunuz kitap uyarlamaları çoğu zaman başarılı olmuyor. Bence bu film başarılı olmuş.
   Kızım büyük. Üniversitede. Takip edilmeye değer bir blog olduğunu düşünmenize sevindim.

   Sil
 3. Ufak bir düzeltme yapayım. Film, kitabın değil kitaptan uyarlanan 1985 yılında beri sahnelenmekte olan Broadway Müzikali'nin uyarlamasıdır. O muhteşem müziklerin ödüle aday olamamasının sebebi de budur. Müzikler özgün değil yani film için yeni icra edilmiş eserler değil birebir müzikalden alınmadır. Hatta link vermek sorun değilse müzikalin 10. yıl dönümü için yapılmış özel gösterimi şuradan izleyebilirsiniz. Yükleyen kişi Türkçe altyazı da eklemiş sağolsun, altyazı seçeneklerinden açabilirsiniz. http://www.youtube.com/watch?v=j9dFl6ykxtE

  Ben de filmi çok beğendim, gerçekten çok iyi bir uyarlama olmuş. Oyunculuklar da gayet iyiydi. Hugh Jackman, Jean Valjean rolünde müthişti. Russell Crowe şarkı söylerken diğerlerine göre daha tutuk olduğu için eleştiriliyor ama bence Javert karakterinin ağırlığını çok iyi taşımış. Ben asıl Gavroche'u oynayan ufaklığa bayıldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufak değil hayli hayli bir yanlış yapmışım:(utanan ikon) Düzeltmen için ok teşekkürler ederim arkadaşım:)
   Link vermek sorun değil canım. izleyeceğim.
   Gavroche'yi oynayan ufaklığa bizde bayıldık. Hele son sahnelerde ölümüne çok üzüldük. Kızım onun ölümünden sonra gözünün yaşının akmasına bir türlü engel olamadı. Oraları ufaklı çok iyi canlandırdı.
   Russell Crowe'un müzikal yapmasını kimisi çok eleştirmiş ama onu eleştirmeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. bende onu eleştirmeyenlerdenim. Bana göre de rolünün hakkını fazlasıyla vermişti. Jean Valjean ise gerçekten müthişti. Benim çok etkilenmiş olduğum diğer oyuncu ise esmer olan direnişti kızdı. Sevdiği adamı kurtarmak için onun önüne geçen o güzel esmer. onun oyunculuğu da bana göre çok iyiydi.

   Sil