23 Nisan 2013 Salı

Dünyanın Ucundaki Fener - Jules Verne

Yazarı: Jules Verne
Yayınevi: İthaki yayınları
Sayfası: 284
Çevirmeni: Alev Özgüner
            Dünyanın ucundaki bir adada gemi kazalarını önlemek amaçlı sürekli yanan bir fener vardır. Bu fenerin üç bekçisi bulunmaktadır. Gemilerin güvenlikleri için, dünyanın ucunda ıssız bir adada bekçilik yapan bu üç kişi büyük bir tehlike içinde olduklarından habersizlerdir. Adada yaşayan vahşi bir çete vardır. Bu çete çok tehlikelidir.
            Çete bekçilerden ikisini öldürür. Sağ kalan Vasquez yanına az miktarda yiyecek ve tabancasını alıp kaçar. Çetenin arama çalışmaları sonuçsuzdur. Ellerinden kaçırdıkları bekçiye bir türlü ulaşamazlar. Vasquez'in ise düşündüğü kendi hayatı değildir. Çok sevdiği iki arkadaşının intikamını almak ve adaya yaklaşmakta olan  gemileri bekleyen felaketi önlemek için yaşamak zorundadır.
          Aydınlanmamış olan adaya yaklaşan bir gemi kaçınılmaz son ile paramparça olmuştur.  Çeteden önce Vasquez gemiden yiyecek erzak alır. Hiç kimsenin sağ kalmadığından emin olan Vasquez  geminin ikinci kaptanını ağır yaralı bulur. Onu çete görmeden saklanmış olduğu yere götürür. Tedavi eder. Kaptan John Davis içinde artık tek bir amaç vardır. Çetenin daha fazla insanların hayatını almalarına engel olmaktır. 
             John Davis ve Vasquez birlikte sayıları oldukça fazla olan çeteyi yok edebilecekler mi? 
             Eser çok heyecanlı ve sürükleyici. Ben beğendim. Yazarın kurgusu çok iyi.

4 yorum:

 1. Bu adamın kitaplarına bayılıyorum,bu kitabını da listeye aldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi yapmışsın. Gerçekten çok sürükleyici bir kitap. Okursan pişman olmasın diye düşünüyorum.

   Sil
 2. jules verne okunur da; pişman mı olunur yav :)))
  bunu okumamıştım ama okuyacağım
  bu adamın hayal gücüne hayranım :)))
  daha denizaltılar çıkmadan; kitaplarında yer vermişti :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Jules Verne gerçekten hayal gücümüzü şu an için bile zorluyor. Düşün artık o yazdığı zamana göre nasıl bir hayal gücüne sahip bir dehaymış.

   Sil