16 Nisan 2013 Salı

Kötü Karma - David Safier

Yazarı: David Safier
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Çevirmeni: İlhan Yabantaş
Sayfası: 320
Türü: Roman

            Almanya'nın başarılı haber sunucularından olan Kim Lange, kızını ve eşini kariyeri için hep ihmal etmektedir. Kim'in kariyer hırsı nedeniyle ailesine yeterince zaman ayırmaması  artık evliliklerinde ciddi çatlaklara yol açmaya başlamıştır. Kim, için önemli olan işinde rakipsiz olmaktır. Bu nedenle önüne kim çıkarsa onu acımasızca ezerken hiç vicdanı sızlamaz. İnsanlara faydalı olmayı hiç istemez. Kırıcıdır, ezicidir.  Karşısındakini anlamayı hiç bir zaman istemez. Annesini dahi anlamaya çalışmaz. Böyle bir kişiliğe sahip olduğu için çevresinde sevilen bir insan değildir.
           Alman TV Ödülü verileceği gün kızının doğum günüdür. Eşi, Kim'in kızının doğum gününde onu bırakıp gitmesini istemediği halde o gider. Ödülü de Kim alır. Ödül almış olduğu gece Rus Uzay İstasyonu'ndan kopan bir parça başına düşer. Bu parça Kim'in hayatına mal olur. Kim, yeni hayata karınca olarak geri döner. Kim defalarca yine, yine ölür. Bir kaç kez karınca, fare, köpek, solucan ve daha bir çok hayvan olarak yeniden dünyada yaşamaya başlar. Kim en son olarak Suma güreşçisi kadar çok şişman olan bir kadının bedenine girer. 
           Kim, ilk hayatında çok güzel şeylere sahipti. Güzel bir beden ve zeka ile birlikte onu seven bir eş, çocuk, iyi bir iş. Mutlu bir aile hayatını işiyle birlikte dengeleyebilecek zekaya sahip olmasına rağmen bunu kullanamadı. İnsan ömrünü boşa harcamış olduğunu ilk karınca olarak dünyaya yeniden geldiğinde anladı. Başkalarına yardım etmenin önemini de çok iyi kavramıştı. Ölümden sonraki hayatında, ölümden önce neyin önemli olduğunu artık çok iyi anlamıştı ama artık çok geçti. Yazar erkek olmasına rağmen kadının duygularını çok güzel kaleme almış.
            Çok basit bir dille yazılmış olan "Kötü Karma" aynı zamanda çok eğlenceli ve bir o kadar da düşündürücü olması nedeniyle çok keyifle okunuyor. Ben çok sevdim. Zaman zaman çok eğlenmiş olmama rağmen Kim'in, ailesini ölmeden önceki yaşamındaki umursamazlıkları nedeniyle duymuş olduğu pişmanlıkları okuyunca hüzünlendim. Bazı yerlerde gözlerim doldu. 
             Kimi okur, romanın zahmetsizce kaleme alınmış olduğunu düşünebilir. Bence yazar anlatmak istediğini çok iyi kurgulamış. Okuru sıkmadan, eğlendirici bir dille keyif alarak okumasını sağlarken aynı zamanda okurun düşüncelere sevk ediyor. Basit cümlelerle yazılmış olan eser kendi hayatınızı gözden geçirmenizi de sağlıyor. 

3 yorum:

 1. Tam yılın orjinal kitap ödülünü alır diye düşünürken zaten kitabın üzerinde böyle yazdığını gördüm. :)) Çok güzel bir ders çıkıyor insanlık adına. Aslında özellikle ergen yaştaki gençlerin de okuması gerek. Bu paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlhan Bey, belki de yazarın basit ve eğlenceli bir dille anlatmak istediğini yazmasının sebebi çocukların ve gençlerin de okumasını sağlamak olabilir. Sıradan bir kitap gibi görünmesine rağmen aslında derinliği olan bir eser.
   Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Konusu çok ilgimi çekti, paylaşım için teşekkürler. Favori listeme ekledim.

  YanıtlaSil