9 Nisan 2013 Salı

Piyango Bileti - Jules Verne

              
Yazarı: Vules Verne
Yayınevi: İthaki Yayınları
 Çevirmen: Ender Bedisel
Sayfası: 262
              Sevgili Pinuccia'nın düzenlemiş olduğu Yazar Ayları etkinliğinde bu ay okuyacağımız yazar Jules Verne'ydi. Yazarın okumak için iki kitabını belirlemiştim. "Piyango Bileti"ni okudum ve beğendim. Darısı "Dünyanın Ucundaki Fener"de olsun.
                Eşini kısa süre önce kaybeden Madam Hansen, iki çocuğu ile birlikte Dal'da yörenin itibarı en iyi, en çok tercih edilen otelini işletmektedir. Oğlu Joel aynı zamanda turistlere rehberlik yapmaktadır. Kızı Hulda'ysa dürüst, mert, çalışkan, denizci kuzen Ole ile nişanlıdır. Ole evlilik hazırlıklarına gerekli olan  parayı kazanmak için son bir kez daha denize açılır.
              Madam Hansen, kocasının ölümünden sonra, riskli işlere girişip servetini artırmayı denemiş, elinde bulunan az miktardaki parayı çarçabuk eritmiştir. Bankalardan borç almaya başlar. Memleketin hiç sevilmeyen, duygusuz, çok tanınmış tefecisine oteli ipotek ettirerek banka borcunu kapar. Bunları çocuklarından saklayan, zor durumdaki Madam Hansen'in içine kapanması çocuklarını çok tedirgin eder. Çocuklar, annelerinin sıkıntısını sormaktan çekinirler.
                Ole'nin belirlemiş olduğu tarihte hala eve dönmemiş olması, annelerinin sıkıntılı halleri Joel ve Hulda'yı üzmektedir. Joel çok endişeli olan kız kardeşini birazcık düşüncelerinden uzaklaştırmak için onu da kendisiyle birlikte bir turisti gezdirmek için yanına almıştır. O turist çok iyi kalpli, zengin milletvekili Sylvius Hog'dur.
                Profesör Hoğ, tıpkı kendisi gibi paraya değil manevi değere önem veren Joel ve Hulda'yı hiç sahip olmadığı evlatları kadar çok sever. Onlar için canını verse az bile yaptığını hala düşünecektir.
Sylvius Hog, çocukları  yerine koymuş olduğu Hulda ve Joel'in mucizeleri olabilecek mi? 

                Elinizden bırakamayacağınız kadar sürükleyici, etkileyici bir eser. Çok keyif alarak okudum. Öneriyorum.

1 yorum: