18 Kasım 2013 Pazartesi

Şah - Ru (Neslihan)'ın Kış Okuma Şenliği Etkinlik Listesi

Şah-Ru'nun bana göndermiş olduğu yazıyı kopyalayıp, yayınlıyorum.

Eral Ablam sayesinde haberdar ve dahil olduğum bu keyifli organizasyonda önceliği kütüphanemde çoktandır okunmayı bekleyen ya da okumamın üzerinden hatırlamayacak kadar zaman geçmiş kitaplarıma vererek, ihmal ettiklerimin gönlünü almak istedim. Ayrıca 32. İstanbul Kitap Fuarı’ndan yeni çıkmış olmamız da çoğu kategoriyi elimdekilerden tamamlayabilmemi sağladı. Kategorilere uygun kitaplar araştırırken bir yandan eğlendim bir yandan da yeni eserler keşfetmiş oldum. Öyle güzel bir etkinlik ki hazırlık aşaması bile faydalı yani.1. Kategori (10 puan): Altın Kitaplar Yayınevi’nden çıkan bir kitap okuyanlara.

Dean R.Koontz – Yabancılar
Altın Kitaplar, 556 Sayfa
Kütüphanemin derinliklerinden bulduğum bu kitabı okuyup okumadığımdan emin değilim. Arka kapak özeti hiçbir kıvılcım uyandırmadı. O yüzden okumuşsam bile üzerinden yeni bir yaş grubuyla değerlendirecek zaman geçtiği kesin. Ben de bu kitabı başta Stephen King eserleri olmak üzere kütüphanemde oldukça eseri yer alan Altın Kitaplar kategorisinde değerlendirmeye karar verdim. 2. Kategori (10 puan): Kütüphaneden ödünç alınmış veya sahaftan satın alınmış bir kitap okuyanlara.

Emine Işınsu - Azap Toprakları (1971 baskısı, sahaf festivalinden alınma)
Ötüken Yayınevi, 263 Sayfa
Kaçıncı olduğunu anımsamadığım bir sahaflar festivalinden alınmış 1971 basımlı ve sırtı boydan boya bantla kaplı, ilk sayfadaki özenli el yazısına göre 1972 yılında bir öğrenci tarafından sevgili öğretmenine armağan edilmiş buram buram yaşanmışlık taşıyan bu eser çoktandır ihmal ettiklerim arasındaydı. Kategorinin hakkını veren bir seçim oldu. 3. Kategori (10 puan): Adında bir hayvan adı olan bir kitap okuyanlara.

E.W.Heine - Güvercin Gerdanlığı
Arion Yayınevi, 354
Bu kategoriye birden fazla aday çıktı. Ben önceliği kütüphanemde sırasını bekleyenlerden olduğu için Güvercin Gerdanlığı’na vermek istedim. Güncel eserler bazen fazla rol çalabiliyorlar ve daha eski veya fazla duyulmamış eserleri ihmal etmemize sebep olabiliyorlar. 4. Kategori (15 puan): 600 sayfadan uzun bir kitap okuyanlara.

Peter Straub - Cehennem Kulübü
İthaki Yayınları, 759 Sayfa
Stephen King ile ortak yazdığı Kara Ev’den sonra Peter Straub’u takibe almaya karar vermiştim. Bu yüzden tek başına yazdığı bu eseri edinerek yazım tarzı hakkında fikir sahibi olmak istedim. Hatta bu eserini okuduktan sonra Kara Ev’i tekrar okuyup iki yazarın yazım tarzlarının hangi kısımlarda etkin geldiğini gözlemleme niyetindeyim. 5. Kategori (15 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış bir yazarın bir kitabını okuyanlara.

Gao Xingjan - Ruh Dağı
Doğan Kitap, 550 Sayfa
Yanlış hatırlamıyorsam 4 yıl önceki kitap fuarından alıp okuduğum bir kitaptı. Sebebini hatırlamamakla birlikte (çok beğendiğim için mi yoksa daha olgun bir ruh haliyle okumam gerektiğine karar verdiğim için mi emin değilim) ilerleyen zamanlarda tekrar okumaya karar vermiştim. Bu etkinlik vesilesiyle tekrar okuyup hafızamı tazelemek istedim.6. Kategori (15 puan): Türk edebiyatında klasik kabul edilen bir roman okuyanlara.

Namık Kemal – İntibah
İnkılap Kitabevi, 192 Sayfa
Bu çok mahcup olduğum bir kategori. Kitap arkadaşımda olduğu için yayınevi farkından kaynaklı bir hata oldu ve sayfa sayısının 192 olduğunu listeyi yaptıktan çok sonra öğrendim maalesef. Hoş görülür umarım.7. Kategori (15 puan): Hiç okumadığınız bir ülke edebiyatından bir kitap okuyanlara.

Adil Yakuboğlu - Köhne Dünya (Özbek Ebediyatı)
Art Yayınları, 362 Sayfa
Bu en sevdiğim kategorilerden biri. Ben de elimden geldiği kadar farklı tür ve ülke edebiyatlarına değinmeye çalıştığımdan sırasını bekleyenler arasından seçmek kolay oldu. 8. Kategori (20 puan): Sinemaya uyarlanmış bir kitabı okuyup filmini izleyenlere.

Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya
İthaki Yayınları, 333 Sayfa
1984’ten sonra distopya kitaplarına yönelmiştim. Bu sebeple fuarda ilk işim bu türün eserlerini toplamak oldu. Bu kategoriye de okumak için sabırsızlandığım bu kitabı seçmeye karar verdim. Üzerine filmini de izleyerek keyfimi katlayacağım.9. Kategori (20 puan): Adında kış mevsimine ilişkin bir sözcük olan veya konusunda kış teması olan bir kitap okuyanlara.

Refik Halit Karay - Karlı Dağdaki Ateş
İnkılap Kitabevi, 200 Sayfa
Bu kategoride seçim yapmakta bayağı zorlandım. Elimdeki kitaplardan biri uyuyordu ama onu başka bir kategoriye daha uygun görünce bir düşünmedir aldı beni. Nihayet internette kelime odaklı araştırırken karşıma çıkınca, işte bu dedim. İçime sinen bir tercih oldu doğrusu.10. Kategori (25 puan): Yasaklanmış bir kitap okuyanlara.

Ray Bradburry - Fahrenheit 451
İthaki Yayınları, 238 Sayfa
Cesur Yeni Dünya ile birlikte fuardan aldıklarım arasındaydı. İsabetli bir eşleşme oldu. Distopik eserler kitap tercih sıralamamda gittikçe üst sıralara yerleşiyor.11. Kategori (25 puan): Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazılmış bir kitap okuyanlara.

Lord Kinross - Atatürk - Bir Milletin Yeniden Doğuşu 
Altın Kitaplar, 592 sayfa
Bu kategori de favorilerimden. Aynı zamanda üzerine en uzun düşündüğüm kategori. Çünkü incelediğim bir çok eser beni ikna etmedi. Bu konuda imdadıma Eral Ablam yetişti. Okumayı sabırsızlıkla beklediğim bu tavsiyesi için tekrar teşekkür etmiş olayım.12. Kategori (25 puan): Yayınlanmış en az beş kitabı olan bir yazarın ilk kitabını veya romanını okuyanlara. 

Yakup Kadri Karaosmanoğlu - Kiralık Konak
İletişim Yayınları, 232 Sayfa
Taa okul zamanında okuduğum ve tekrar okunacak kitaplarım arasında liste başı olan bu kült eseri bu kategoride değerlendirmeye karar verdim. Bir de nacizane bir temennim, devam edip gelenekselleşmesini can-ı gönülden dilediğim bu etkinliğin bir sonrakinde bu kategorinin eser sınırı olmadan bir yazarın ilk kitabı olarak değerlendirilmesi yönünde. Biraz da daha az tanınan yazarlara şans verelim derim.13. Kategori (25 puan): Bir biyografi veya otobiyografi okuyanlara.

Emre Caner - Kaplumbağa Terbiyecisi
Kapı Yayınları, 342 Sayfa
Bu kategoriyi de çok sevdim. Ve yalnızca bir biyografi ya da otobiyografi değil gerçekten hayatını merak ettiğim bir insana ait biyografi ya da otobiyografi olmasını istedim. Bu yüzden aklıma ilk gelen isimlerden Osman Hamdi Bey’i anlatan bir eser seçtim. Okumayı merakla bekliyorum. 14. Kategori (30 puan): Okuma yazmayı öğrendiğiniz yıl ilk kez yayınlanmış bir kitap okuyanlara.

1990, W.Michael Gear & Kathleen O'Neal Gear - Kurtun İnsanları (Prehistorik Dönem)
Bilge Karınca Yayınları, 708 Sayfa
Çok zorlanacağımı düşündüğüm bir kategoriydi fakat ilk tamamladığım kategori oldu. Kütüphanemde sırasını bekleyenleri karıştırırken ismi görür görmez önce 9. kategori için kullanırım dedim. Fakat bir de basım yılına bakınca bu kategoride değerlendirmenin daha isabetli olacağını düşündüm. Basım yıllarına göre kitap aramak biraz daha zor zira.15. Kategori (40 puan): Bir üçleme veya aynı seriden üç kitap okuyanlara.

Wilbur Smith - Mısır Serisi
Nehir Tanrısı / Altın Kitaplar – 446 Sayfa
Büyücüler Kralı / Altın Kitaplar – 540 Sayfa
Yedinci Papirüs / Altın Kitaplar – 477 Sayfa
Nehir Tanrısı’nı yıllar önce okuyup serinin tamamını okumaya karar vermiştim. Fakat sonraki iki kitabı aldığım halde son kitabı almadığım için öylece bekliyorlardı. Niyetim etkinlikten sonra 4. kitabı da alarak bu sefer seriyi tamamlamak. Bu güzel etkinliği organize eden Pinuccia'ya ve desteği için Eral Abla’ya çok teşekkürlerimle.

________________

2 yorum:

 1. Neslihancığım, etkinliğe dahil olmandan dolayı çok mutlu oldum. Senin gibi kitap kurdu bir arkadaşım olduğu için de ayrıca çok mutluluk duyuyorum. iyi ki seninle tanışmışım.
  Bu etkinlik benim için diğer etkinlikten daha farklı olacaktır. Geçen etkinlik kapsamı içerisinde bilmiş olduğun gibi hayatımın en büyük kaybını yaşamamıştım. Keyifle başlamış olan etkinlik babamın vefatıyla seçmiş olduğum kitapların ağrılı sebebiyle çok zor gelmişti ama katılmış olduğum etkinliği bırakmakta istemediğim için ite kaka etkinliği tamamlamış, hatta ödül bile almıştım.
  Şimdi sende varsın. Senin etkinliğe dahil olman benim keyfime keyif katıyor. Kitap seçme aşamasında birbirimizle fikir alışverişinde bulunmamızdan dolayı zaten iki kat heyecan yaşadım. Okurken de aynı heyecanı alacağımdan eminim.
  Çok sevgili arkadaşım, kardeşime iyi okumalar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kitap okumayı günlük alışkanlık haline getirmiş biri olarak böyle bir etkinlik içinde olmaktan çok mutluyum. Gittikçe büyüyerek, yaygınlaşarak gelenek haline gelmesini çok isterim. Hazırlık aşaması bile çok keyifli gerçekten. Fikir alışverişinde bulunabilecek arkadaşlara sahip olmak da başka bir mutluluk sebebi. Tavsiyelerin ve desteğin için tekrar tekrar teşekkürler ablacım.

   Sil