5 Aralık 2013 Perşembe

Kar Yağacak / Levi Henriksen

Yazar: Levi Henriksen
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Çevirmeni: Banu Gürsaler
Sayfa: 268
Türü: Roman
          Dan Kaspersen ve küçük kardeşi Jakob, Norveç- İsveç sınırına yakın bir kasabada yaşamaktadırlar. İki kardeş daha çok küçük yaşlarındayken anne ve babalarını bir kazada kaybederler.. Denizci olan amcaları, yeğenlerinin koruyucu aile yanına verilmesine şiddetle karşı çıkar ve onları birbirlerinden ayırmamak için kol kanat gelir. Hikayede amca da etkin. Ben amcayı çok sevdim.
        Olaylar -35 dereceye varan ağır kış şartlarında geçer. Öyle ki hikayenin baş kahramanı Dan Kaspersen, evinin su boruları donduğu  için, karı eritip, kar suyuyla kahvesini yapmaktadır. Kayak ayakkabıları ve sopaları olmadan yolları yürümek çok zordur.
          Yazarın deyimiyle Dan Kaspersen 'in yolları, hep ana yollardan sapmalardan ibaretti. Hayatında çizmiş olduğu bir yolun olmaması sebebiyle uyuşturucu kaçakçılığı yapar. İlk kaçakçılığında 2 kilo esrarla yakalanır. Hapishaneden çıktığı hafta kardeşinin intihar etmiş olduğunu öğrenir. Dan'e bu intihar manasız, anlaşılmaz ve inanılmaz gelmektedir. 
         "Kar Yağacak"ın kurgusu güzeldi ama yazar eseri güzel derleyip toparlayamamış. Hikaye güzel olmasına rağmen okuru boğan, gereksiz uzatılmış bir romana dönüşmüş. Özellikle tavsiye edebileceğim eser değil.

          Kış Okuma Etkinliği kapsamında "9. Kategori (20 puan): Adında kış mevsimine ilişkin bir sözcük olan veya konusunda kış teması olan bir kitap okuyanlara." kategorisi için seçmiş olduğum kitabımı bu şekilde okuyup bitirmiş oldum. Darısı diğer kategorilerin başına diyeyim.

8 yorum:

 1. beklesin o zaman bir vakit daha:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana kalırsa okunmasa da olur. Bence yazar çok güzel hikayeyi sıkıcı hale getirmek için sanki caba göstermiş.

   Sil
 2. Yazının başında okunası bir kitap gibi geliyor ama.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten konu çok güzeldi ama yazar sürekli aynı cğmleleri tekrarlamış. Bunlar çok gereksiz. Tadı damağımızda kalacak olan romanını boğmuş.

   Sil
 3. İyi bir kitaba benziyor, listeye ekleyelim bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ekleyiniz. Siz çok sevebilirsiniz. Neden olmasın değil mi?:) Yazarın kalemi güzeldi ama çok uzatmış.

   Sil
 4. Merhaba
  Bundan böyle bu güzel bloğun takipçisiyim. Ben de bloğuma beklerim.
  Görüşmek üzere…

  YanıtlaSil