4 Ocak 2014 Cumartesi

Çoluk Çocuk / Patti Smith

Yazarı: Patti Smith
Yayınevi: DOMİNGO
Sayfa Sayısı: 308
Çevirmeni: Yiğit Değer Bengi

           ABD'li müzisyen ve şair Patti Smith'in kim olduğunu ilk olarak bu kitapla öğrenmiş oldum. Patti'nin erkek arkadaşı, ABD'li fotoğraf sanatçısı olan Robert Mapplethorpe'nin varlığını da bu eserle öğrenmiş bulunmaktayım. 

          "Çoluk Çocuk" adlı bu eserde, tesadüfen karşı karşıya gelen ve derin bir sevgi ile birbirlerine bağlanan Patti ve Robert'in olaganüstü yaşam öyküsünü okuyoruz.

           Patti ve Robert'in sadece kendileri için istedikleri hiç bir şey yoktu. İkisi de diğerinin başarılı olması için elinden geleni yapıyordu. Robert'in "Patti, sen benden daha önce ünlü oldun" derken ki mutluluğu beni çok duygulandırdı. Robert'in cinsel kimliği her ne olursa olsun Patti için hep en sevdiği oldu. Robert'te cinsel kimliğinde kayma olmasına rağmen en çok Patti'yi sevdi. Böylesi bir sevgiyi ancak masallarda okurum sanıyordum. Demek ki böylesi yüce sevgiler de yaşanmaktaymış.

           Patti'nin, kitabının, her bir cümlesini abartmadan, içindekileri tüm samimiyetle kaleme almış olduğuna inancım büyük. Ayrıca Robert ve Patti'nin sevgilerinin aşktan da öteye geçmiş olduğuna inandım. Robert'in "Patti bizim hiç çocuğumuz olmadı" derken ki pişmanlığı beni bitirdi. Patti'nin cevabı "Bizim çocuklarımız yaptıklarımız" demesiyse ne kadar anlam içeriyor değil mi? Çünkü ikisi de çok iyi biliyorlar ki başarmaları tek başlarına bir caba ile gerçekleşmemiştir. İkisi de diğeri için en çok çabalamıştı. Aç, susuz kaldılar. Soğuk içlerine işledi. Buna rağmen sanat için yılmadılar. Hep daha çok çalıştılar. En sonunda azim kazandı. 

         Kitap bana çok samimi geldi. Sanki karşımda bana çok güvenen, bu nedenle içini dökmek için bana kitap yazan bir kadın vardı. Sadece adları geçen çok sayıda tanımadığım yazar, müzisyen, ressama çok yer verilmişti. Bunları tanımış olsaydım onların adlarının geçtiği yerlerde benim için çok keyifli olurdu.

             "Çoluk Çocuk"u Kış Okuma Şenliği" kapsamında "Bir biyografi veya otobiyografi okuyanlara." kategorisi için seçtim ve okudum bitti.

14 yorum:

 1. Kitabı ben de sevdim çok. Patti Smith'in şarkılarını da dinledim, onları da sevdim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Patti Smitth'i hiç duymadım desem :( İlk bu kitapla kendisiyle tanışmış oldum. Belki tesadüfen dinlemişimdir ama bilerek dinlemedim. Sanıyorum Türk hayranı da çokmuş.

   Sil
  2. Ben de ilk kitapla tanımıştım. Pasttime Paradise mı ne, öyle bi şarkısı var, en sevdiğim *.*
   Şu Gezi Parkı direnişinde de kalben destek vermiş bize :)

   Sil
  3. Oooooooo süper o zaman. kadını çok daha sevdim=)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Sizin beğeneceğinizi düşünüyorum. bence listenize ekleyiniz.

   Sil
 3. patti benim idolüm! hayatını okuyunca daha da hayran olmuştum. ikinci kitabını da merak ediyorum ama daha okumadım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Bu kadar samimi bir yazarın kitapları merak edilir. Ben de merak ediyorum. Birazcık okunacaklar listemi azaltırsam alırım.

   Sil
 4. bu kitap aklımda ya valla bak , gerçekten yani , üfff:(Üzüldüm şimdi fırsat yaratamadığıma...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, oku. Asla pişman olmayacaksın. Çok samimi bir kalem.

   Sil
 5. Çok güzel değerlendirmişsin ablacım. Gerçekten masal gibi hayat yaşamışlar ve bence birbirlerine sahip oldukları için çok şanslılar. Saf sevgi bu olsa gerek. O birbirlerine verdikleri bizim çerçöp diyeceğimiz küçücük hediyelerde bile ne anlamlar vardı. Ve Patti Smith'in yazarlığı da müzisyenliği kadar başarılıymış. O kadar naif anlatmış ki sanki çok sevdiğim bir arkadaşımın günlüğünü okuyormuşum gibi hissettirdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımsın, bu kitabı "Kış Okuma Şenliği" kapsamı için sen bana önermiştin.. Senin beğenmiş olduğun kitapların hiç birisi benim için hayal kırıklığı olmadı :) Böylesi masum, saf, yalansız dolansız sevginin hala var olması insanı şaşırtıyor. Ben açıkçası böylesi derin bir sevginin yaşanmış olmasına çok şaşırdım. "VARMIŞ BÖYLE BİR SEVGİ" dedim.

   Patti gerçek bir insan. Gerçek bir insan demekle ne demek istediğimi anlamışsındır. Keşke tüm insanlar öyle olabilseler.

   Sil
 6. hımm, rastladığım bu kitabı okuyan herkes çok beğenmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenilmeyecek gibi bir kitap değil. Hem yaşam öyküsü çok dikkat çekici hem de yazarın kalemi güzeldi.

   Sil