4 Ocak 2014 Cumartesi

Kadın Dünyası / Pearl S. Buck


Yazarı: Pearl S. Buck
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfası: 525
Çevirmeni: Gönül Suveren
Basım Tarihi: 1971


               Çin'de uzun yıllar yaşamış olan Pearl S. Buck, Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk kadın ABD'li yazardır. Yazarımız "Ana" adlı eseriyle Nobel'e layık görülmüştür. "Ana" yı okumuş ve çok beğenmiştim.

           "Ana" adlı eserde olduğu gibi "Kadın Dünyası" da, bir kadının yaşamındaki mücadelelerini anlatmaktadır. Madam Wu güzelliğin, zarafetin, asilliğin temsili gibi bir kadın. Kendisi de, çevresindeki kadınlardan çok daha üstün özellikte olduğunun farkındadır. Çok genç yaşta evlenen Madam Wu, kocasına karşı olan görevlerini hiç aksatmadan yerine getiriyor. Çocukları oluyor. Onlara karşı da görevlerini hiç bir zaman aksatmıyor. Bunları yaparken tek amacı hür olmaktır. Herkese karşı görevlerini yerine getirdiği takdirde bağımsızlığına kavuşacağını düşünmektedir. Bağımsızlıkta ki kasdiyse kendine ve zamanına hakim olmaktır.

               Madam Wu, 40. Doğum gününde kocasına iyilik yaptığı düşüncesiyle kendisinin seçeceği bir odalık almasını söylüyor. Eve gelecek genç bir kumayı kendi elleriyle kocasına sunacaktır. Kocası ilk andan itibaren buna sıcak bakmaz ama Madam Wu kesin kararını vermiştir. Artık çok yorulduğunu, dinlenmek istediğini kocasına ısrarla söyler.

               Madam Wu, kocasını hiç sevmemiştir. Bunu kocasına hissettirmemiş olduğunu düşünür ama kocası farkındadır. Oğluna ders vermek için eve gelip giden rahibe aşık olduğunu, rahibin öldüğü an anlar. Ama onun için sevmek sadece bir canlıyı sevmek değildir. Yaşamayan birisini de sevebilir. Kalbinde aşk vardı. Bu onu mutlu eder.

              Sahaftan almış olduğum bu eseri çok beğendim. Kadın ruhuna dair iyi tahlil edilerek yazılmış bir kitap okumak isterseniz alıp okumanızı önereceğim bir eserdir.

           "Kadın Dünyası" nı "Kış Okuma Şenliği" kapsamında, "Altın Kitaplar Yayınevi'nden çıkan bir kitap okuyanlara." kategorisi için okudum.

4 yorum:

 1. yazarın Ana adlı kitabını okumuştum yıllar önce. oldukça duygusal ve sade
  bir kitap olduğunu hatırlıyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Ana"yı şayet beğendiyseniz bu eseri de beğeneceksiniz. Yazar genellikle eserlerinde kadın dünyasını ele alıyor. Yazarın, sahaflarda ne kadar kitabı varsa alıyorum valla =)

   Sil
 2. hımm, ben bunun filmini izlemiştim yahu, rahip rolünde W.Dafoe vardı hatta. Demek Nobelli bir yazarmış pearl hanım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaaaaaaaa bak bu kitabın filminin olduğunu bilmiyordum. izlemeyi isterim.
   Yazar "Ana" adlı çok nefis bir romanıyla Nobel ödülü almış. O kitabı da okumanızı öneriyorum.

   Sil