24 Nisan 2014 Perşembe

İlk kitabı 2010 yılında veya daha sonrası yıllarda çıkmış bir yazardan bir kitap okuyanlara (20 puan)

 Güneş Çavması / Dünya Varmış
Yazarı: Dünya Varmış
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Sayfası: 644
Yayın Yılı: 2013

             İtiraf etmeliyim ki bu kitabın daha başlarındayken hayal kırıklığı ile sonuçlanacak bir kitap okuyacağımı düşünmüştüm. Sevgili Pınar (Pinuccia)'la son görüşmemizde bu kitaba yeni başlamıştım. Pınar "Eral Hanım kitap nasıl?" diye sorduğunda cevap vermekten kaçınmıştım. Cevap vermekten kaçındığımın farkına varan Pınar daha fazla üstelemedi. Evet. Kitabın ilk başlarında neden bu kitabı aldım diye hayıflanmıştım. Ama sayfalar ilerledikçe kitabı çok sevmeye başladığımı hissettim. Yazarın dili çok yalın. İnsanı sıkmayan bir anlatımı var. Romandaki karakterlerle birlikte adeta yaşıyorsun gibi bir o kadar gerçekçi ve samimi bir anlatımı var.

             Romanda, asıl karakterlerin yanında olaylarla iç içe olan zengin bir yan karakter kadrosu var. Aslında onlara yan karakter demek tam doğru olmayabilir. Hepsi de hayatın içinden romana dahil olmuş gibi. Eğrisiyle, doğrusuyla, hatalarıyla ben karakterleri anlayabildim. Hepsini çok sevdim. Tek sevemediğim karakter Nurcan'ın kocasıydı. Aysel'in deyimiyle "hödük" kocası. Adamı anlayabilmek istedim. 'Onun da vardır bir iyi tarafı. Bir düşüneyim bulurum' dedim. Ama yoktu. Ya da ben bulamadım.

             Roman basit bir aşk öyküsü değildir. Hayattın kendisi olan aşk, dostluk, arkadaşlık, güven, sevgi, doğruluk, dürüstlük, anne-baba ilişkileri, komşuluk ilişkileri, çocuk sevgisi, insan sevgisi ve daha neler neler. Cinsel tercihlerimiz, dinimiz, ırkımız, dilimiz. Kısacası hayatta ne varsa kaleme alınmış.

             Okurken sizi gülümsetecek, içinizi ısıtacak bir kitap okumak istediğinizde "Güneş Çavması" iyi bir seçim olacaktır.

2 yorum:

  1. yazarın adı ne kadar ilginç ya. kitabın adı da. innaılmaz bir kitap kurduyum ama bunu duymadım iyi mi :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sanıyorum yazarın gerçek adı değilmiş. Takma ad kullandığını küçük bir araştırmam sonucunda öğrendim. Kitabı ve yazarını duymamanız gayet doğal. 2013 yılının son aylarında kitap yayınlanmış. Yazarın da ilk kitabı. Ya da basılı olan tek kitabı

      Sil