12 Mayıs 2015 Salı

Bahar Okuma Şenliği 2015 Neslihan'ın (Şah-Rû) İlk Yarı Raporu

3. Kategori (10 puan): Bir iki kitabını okuyup külliyatını okumayı gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan bir kitap.
Kütüphanemde kendi rafına sahip olan, bir ikiden fazla kitabını okumuş olmakla birlikte külliyatını okumaya baş koyduğum yazarlardan biri Amin Maalouf’tur. Dolayısıyla da bu kategori için başkasını düşünmedim bile.

Amin Maalouf – Yolların Başlangıcı
Yapı Kredi Yayınları, 426 Sayfa

Okunan Tarih: 22/25 Mart 2015
Yorum: Ağırlıkla geniş kökeniyle bağlantılı konuları işleyen yazar bu sefer alışık olduğumuz masalsı tarzın dışına çıkıp bir tür araştırma/anı kitabına imza atmış. Günlükler ve belgelerle desteklenen eserinde yine hayran olunası yaşamlara yer verse de içerik olarak yarıkurgu hikayelerinden farklı geliyor. Günlük tarzı bir yazım türüne sahip kitap en çok da yazarın geçmişinin izini sürüşüyle ilgi çekiyor. Lizbon'a Gece Treni ile aynı yılın eserleri olmasa birbirlerine esin kaynağı olmuşlar derdim. Ayrıca Maalouf'un oldukça renkli bir aileye sahip olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.:)

11. Kategori (10 puan): Bir öykü kitabı.
Bakalım kütüphanenin derinliklerinden ne çıkacak?

Aziz Nesin – İstanbul’un Halleri
Nesin Yayınevi, 258 Sayfa

Okunan Tarih: 26 Mart 2015
Yorum: Kimisi kahkaha attıran hikayelerin tek ortak noktası İstanbul değil. Bir çoğu aynı zamanda sıkı bir toplumsal gözlem içeriyor. Akıcı ve oldukça basit bir yazım diliyle aktarılan eser güldürürken düşündüren cinsten. Bir açıdan bizden adam olmaz ya neyse fikri ağır basarken, İstanbul'a karşı ise tüm keşmekeşine rağmen alttan alta kabullenilmiş bir sevgi seziliyor.

5. Kategori (10 puan): Mizahi türde, eğlenceli bir kitap.
Ağlanacak halimize gülmeye alıştığımız için seçimim bu doğrultuda oldu.

Rıfat Ilgaz – Garibin Horozu
Çınar Yayınları, 144 Sayfa

Okunan Tarih:  27 Mart 2015
Yorum: Gerçekten ağlanacak halimize güleriz tadında bir öykü kitabı. Bazı hikayeler ciddi kahkaha attırırken bazıları insanın yüzünde buruk bir gülümseme bırakıyor. Siyasi açıdan oldukça çalkantılı bir dönemin eseri olarak yazarın kişisel görüş ve deneyimleri de hikayelerde kendini gösteriyor. Hoş kurgusal olanlar da bir şekilde her zaman karşılaşılabilecek kanlı canlı insan öyküleri aslında.

8. Kategori (10 puan): İsminde bahar mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların bahar mevsiminde geçtiği bir kitap.
Anne kütüphanesinden destek geldi :) Baharın ilk müjdecisidir ya gelincikler o yüzden hemen el koydum. Yalnız şu kapağın güzelliğine bakar mısınız?

Halim Yağcıoğlu- Al Gelinciğin Masalı
Hür Yayınevi, 224 Sayfa

Okunan Tarih: 28/29 Mart 2015
Yorum: İlginç bir hikaye derlemesi. İçinde eski Türk söylenceleri tadında halk öykülerinden başımın belası Küçük Deniz Kızı'na kadar bir çok çocuk masalı yer alıyor. Şu güzelim kapak insanı yanıltıyor biraz ama temiz Türkçesiyle gayet özenli bir derleme olmuş. Masalların özellikle ibret çıkartılabilecek türde olmaları da dikkat çekiyor.

12. Kategori (10 puan): Sizinle aynı ay doğmuş bir yazar veya şairden bir kitap.
Afedersiniz Agahta Christie :) Eylül ayı edebiyata yakışıyor bence.

Agahta Christie – Poirot’nun İlk Davaları
Altın Kitaplar, 311 Sayfa

Okunan Tarih: 30 Mart/1 Nisan 2015
Yorum: Hercule Poirot’nun ilk dönem maceralarının kısaca bir derlemesi. Yani bir maceranın derinlemesine ele alındığı eserlerinden değil. 18 farklı öyküde 18 vaka yer alıyor. Bu haliyle biraz Sherlock Holmes tadı vermiş. Fakat öykü öykü gidildiği için çok fazla detay yer almıyor. Öyle ki Poirot gibi bir dehaya rağmen bazı olayların çözümü ikna edici gelmiyor. Bununla birlikte söz konusu vakalardaki zeka özellikle tüm bu kurguyu yaratanın zekasına hayran bıraktırıyor.

17. Kategori (10 puan): Çok uzun süredir okumaya niyetlenip okumayı sürekli ertelediğiniz bir kitap.
Çoktandır aklımda olduğu halde bir türlü okumaya sıra getiremediğim yazarların başında Zweig geliyor. Eral Ablam da ısrarla tavsiye edince hele de The Grand Budapest Hotel’i izleyince bu kafası değişik yazarı okumak artık farz olmuştu. Güzel denk geldi yani.

Stefan Zweig – Acımak
Sentez Yayıncılık, 392 Sayfa

Okunan Tarih: 2/5 Nisan 2015
Yorum: Konu kendi dönemi için bile gayet sıradan olabilecekken o psikolojik tahliller ile oldukça başarılı, iz bırakan, deli gibi düşündüren bir eser çıkmış ortaya. Yazar insan ruhunu adeta soğan gibi katmanlarına ayırmış hatta cücüğüne kadar inmiş. Bu kadar isabetli çıkarımlar yapması bile ne kadar birikimli olduğunun kanıtı olsa gerek. Zaten roman boyunca atıfta bulunulan eserler de geniş bir kültüre sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca Zweig'ın tarzı bana Avrupa Edebiyatından çok Rus Edebiyatı tadında gibi geldi. Belki bunun da etkisi vardır ama kitap gerçekten çok akıcı.

4. Kategori (10 puan): 1001 kitap listesinden bir kitap.
Şu aralar listenin 6. sıralarında gezen eseri seçtim. Fakat bu sefer tersten gidip çocuk klasikleri derlemesinden okuyacağım. Bir de o gözle bakayım bakalım sevebilecek miyim? (Sevmiyorum romantizmi işte gelmeyin üstüme :) )

Charlotte Bronte – Jane Eyre
Epsilon Yayıncılık, 226 Sayfa

Okunan Tarih: 6/7 Nisan 2015
Yorum: Şimdi bir dönem eseri ve klasik olarak gerçekten değerli bir yere sahip. Bu açıdan hakkını vermek gerek. Bir genç kadının çocukluktan ilk yetişkinliğe kadar olan mücadelesini kendi dönemine eleştirisel gözle bakarak aktarması da mühim. Ayrıca ilk feminist eserlerden olması, esas karakterlerinin güzellikten ziyade zekaları ve iç dünyaları ile öne çıkması gibi fark yaratan unsurları da atlamamak gerek. Gelgelelim o dönüp dolaşıp bağlandığı romantizm beni benden alıyor. Tamam Jane'in kalbinin sesini dinlemesi de bir cesaret. Fakat nereye gitti o dünyayı görmek için yanıp tutuşan kadın? Nereye gitti o özgürlük? Ne olurdu her şey gelip yine aşka dayanmasaydı sanki. O yüzden, yok arkadaş hangi versiyonunu okursam okuyayım tüm roman boyunca vurgulanan her şeyi finalde yuttuğu için bir türlü sevemeyeceğim bu kitabı. Sorun Jane'de değil bende yani.:)

10. Kategori (10 puan): Fantastik kurgu/bilim kurgu/distopya/steampunk vb. türde bir kitap.
Yine ve yine tercihim distopyadan yana.

Arthur Koestler – Gün Ortasında Karanlık
İletişim Yayıncılık, 255 Sayfa

Okunan Tarih: 8/9 Nisan 2015
Yorum: Adı verilmeyen bir ülkede, içeriği belirtilmeyen bir devrimin ertesinde geçen eser, tersine dönen bir devrimin yarattığı kabusu resmediyor. Bu belirsizlik distopik altyapıyı oluştursa da uzak gelecek yerine aşağı yukarı eş zamanlı tarih kullanılması başta olmak üzere bir çok detayıyla bariz bir Rus Devrimi ve Stalin eleştirisi içermekte.

Devrimin önde gelen isimlerinden Rubashov'un, 1 Numara olarak anılan liderin gözünden düşmesiyle başlayan süreç "sonsuzluk omuz silkmişti" gibi nefis bir kapanış cümlesiyle sona eriyor. Hapishane edebiyatı diye bir tür oluşturabilecek kadar güçlü bir kitap. Sorgu aşamaları, o 6,5 adımlık hücrenin atmosferi, Kadrat Alfabesi, mahkumun geçmişiyle yüzleşmesi, trampet uğurlaması gibi birebir gerçek hayattan alınan ve tüyleri diken diken eden kısımlarla birlikte hemen hiç aksiyon içermemesine karşın son derece akıcı bir eser.

9. Kategori (10 puan): Bir yazarın tavsiye ettiği bir kitap.
İtiraf ediyorum bu sefer kitaptan yazara gittim. Zaten İdefix’in internet sitesindeki bu çok yararlı sayfayı sık sık  ziyaret ederim. Farklı olarak kim ne tavsiye etmiş diye değil acaba bu eseri kim tavsiye etmiş diye araştırdım. Neden özellikle bu eser diye sorulacak olursa hem merak ettiğim klasiklerden biri olması hem de Kış Okuma Şenliği vesilesi ile giriştiğim anne zulası operasyonunda nefis ciltli bir baskısını ele geçirmiş olmam. :)

Charles Dickens – David Copperfield
Hayat Neşriyat / Doğan Kardeş Matbaacılık (1968 Ciltli), 480 Sayfa

http://www.idefix.com/kitap/kaan-arslanoglu/yazaronerikitap.asp?yid=1013

Okunan Tarih: 10/16 Nisan 2015
Yorum: Copperfield ismi gerisinde yazar kendi yaşamını yansıttığı için aslında otobiyografik bir eser. Bu sebeptendir ki dolu dolu bir yaşanmışlık taşıyor. Bununla birlikte ne kadar gerçek hayattan beslenseler de birbirinden renkli karakterleri de son derece ilgi çekiyor. Haniyse her biri başka romanların başkarakteri olabilecek derinlikte, canlılıkta ve detaylıca. Bazı tabirler ve betimlemeler kitabın orijinal dilinde çok daha lezzetli olacağı hissi verdi. Benim elimdeki bu değerli baskı ise taşralı karakterlere kendince şive yaptırmak suretiyle apayrı bir tat katmış doğrusu.:)

15. Kategori (10 puan): Biyografi/otobiyografi/anı türünde bir kitap.
Bu kategoriyi seviyorum. Özellikle hayatını ciddi anlama merak ettiğim isimleri seçmeye çalışıyorum.

Sam Wellman – Rahibe Teresa Sevgi Görevlisi
Haberci Yayın – 199 Sayfa

Okunan Tarih: 17/18 Nisan 2015
Yorum: Nobel Barış Ödülü sahibi bu iyilik meleğinin hayatını okurken aklıma hep suya atılan küçük bir taşın oluşturduğu halkalar geldi. Hindistan'da attığı küçücük bir taş, "sevgi görevlileri", nasıl halkalar halinde önce insanların yüreklerine sonra dünyaya yayılmış insan inanamıyor. Küçük bir taş derken dünya genelindeki tüm acılara göre küçük demek istiyorum. Yoksa sırf kalbinden duyduğu sese, güçlü inancına kulak vererek Arnavutluktan kopan bu "gonca" Kalküta'da yoksulların da yoksulunun arasında bir gül bahçesine dönüşüyor. Azmiyle, çalışkanlığıyla, bitmek bilmez sevgisiyle ve inancıyla gerçekten Azize mertebesini hak eden bir isim.

Tarihe adını yazdıran bir çok ismi ölümlerinden sonra yaşamlarını okuyup bu vesile ile bir nebze tanıyabiliyoruz. Rahibe Teresa ise bir süre de olsa aynı dünyayı paylaştığıma şükrettiğim bir isim. Ruhu şad olsun. Onun gibi kendini sevgiyle ve şefkatle inancına ve görevine adamışlara da selam olsun.

2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya foto roman.
Kategoriyi görüyor ve artırıyor ve etkinliğe bir grafik roman ile katılıyorum. :)

Levent Cantek, Berat Pekmezci - Emanet Şehir
İletişim Yayıncılık, 134 Sayfa

Okunan Tarih: 19 Nisan 2015
Yorum: 1940'ların Ankarası'nda geçen, bir solukta akıp giden grafik-roman. Tekinsiz zamanların bahtsız insanları... Cumhuriyet sonrası, Soğuk Savaş öncesi Türkiye'nin başkentinin siyasi, edebi ve sosyal gelişme çabaları...

Yazamayan bir yazar olan memur Şekip'in tam bir kara mizah olan yaşamına puslu Ankara fonu eşlik ediyor. Sade çizgileriyle, duvar yazısı olabilecek çarpıcılıkta cümlelerin zıtlığı esere çok yakışmış. Sondaki açıklamalı kısım da romanın oluşumundan, beslendiği kaynaklardan, ilgili döneme kadar bir çok fikir veriyor. Hiç de boş olmayan bir kitap yani. Bizden böyle farklı, söyleyecek sözü olan eserler çıktıkça umutlarım yeniden yeşerir gibi oluyor.

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.
Komple yasaklı bir yazar seçiyorum bu sefer.

Marquis de Sade – Tanrıya Karşı Söylev
Versus Kitap, 154 Sayfa

Okunan Tarih: 20/21 Nisan 2015
Yorum: Sade'ın eserlerinden muhtemelen çağının en yakılmalık kısımlarının toplanmasıyla oluşmuş bu derleme oldukça sert. Aslında sadece Tanrı'ya değil de genel olarak dinlere karşı şiddetli bir tepki ama özellikle de "dinci"lere karşı yoğun bir nefret söz konusu. Tekrar altını çiziyorum dincilere. Yani kraldan çok kralcı geçinenlere, dini kullanarak insanları sindirenlere, din üzerinden servet edinenlere. Dolayısıyla da bu yoğun salvodan en çok kilise nasibini almış. Yine de bazı cüretkar hitaplar güldürmedi değil. Genel olarak gayet mantıklı çıkarımlarda bulunduğu, yeni moda tabirle kanıtlarıyla dövdüğü için son derece kışkırtıcı bir eser diyebilirim.    

13. Kategori (10 puan): Beyaz perdeye aktarılmış bir kitap.
Bu kategoride bir değişiklik yaparak arkadaş desteğini kendi belirlediğim kategoriye kaydırdım. Buraya da 2015 CNR Kitap Fuarı’ndan almış olduğum değerli bir eseri aldım.

Emily Bronte – Uğultulu Tepeler
Alter Yayıncılık, 432 Sayfa

Okunan Tarih: 22/25 Nisan 2015
Yorum: "İntikam nedir? Nasıl alınır?" ın romanı. Sadece klasik bir aşk öyküsü olarak değerlendirmek büyük haksızlık olur. Aşktan da öte bir tutku. Öyle ki adeta bir zehir. O devirde bu kadar anti karakterler yaratıp bunu kabul ettirmek büyük başarı doğrusu. Romantik İngiliz Edebiyatı’na balyoz gibi inmiş olmalı. Kendi çağına göre alışılmışın oldukça dışında olan karakterlerini işlemesi bir yana kuvvetli betimlemeleri diğer yana. Okurken o puslu arazinin soğukluğunu hissettirip, rüzgarın uğultusunu duyuruyor sanki.  

14. Kategori (10 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış kadın bir yazardan bir kitap.
Genel olarak edebiyatta bariz bir erkek üstünlüğü olduğunu kanıtlayan bir kategori. Örnek verilen yazarlardan hiçbirini okumamıştım.

Pearl S.Buck – Çin Sarayında Bir Bakire
Avrupa Yakası Yayınları, 246 Sayfa

Okunan Tarih: 26/27 Nisan 2015
Yorum: İktidar hırsının ülkesi yok. En masumu bile baştan çıkardığına göre gerçekten tehlikeli bir şey şu koltuk sevdası. Cariyelikten imparatoriçeliğe uzanan zorlu bir hayat. Fakat yazarın tarzından ötürü evrensel geldi bana. Yani Çin'e özgü bir hava yakalayamadım. Herhangi bir saltanatta da geçebilirdi ki tarihte örneği çok. Doğunun o gizemli havasını pek verememiş. Ayrıca çok hızlı bir akış var ve bu da sürekli tekrara neden oluyor. Belki yazar tarih tekerrürden ibarettir mesajı vermek istemiştir. Zira Tzu Hsi hırsı ve seçimlerinin karşılığında pek de az buz bedeller ödemiyor. Ee ne demiş büyük düşünür Pirelli; "kontrolsüz güç, güç değildir.":)

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Karakterlerin bulundukları kitaba isim verdikleri dört kitap.
İsim isim taramak için arkadaşın kütüphanesini talan ederken pek eğlendik doğrusu.:)

Hıfzı Topuz – Meyyâle
Remzi Kitabevi, 224 Sayfa

Okunan Tarih: 28/29 Nisan 2015
Yorum: Masal gibi bir yaşam tabirini en çok hak eden yaşamlardan biri olsa gerek Meyyale'nin Osmanlı'nın son demlerinde geçen yaşamı. Gerçekten toprağından kopup gelerek saraya kadar uzanan, kendi dönemi için bile çok farlı bir hayat. O saltanat o şaşaa... Diğer yanda bitmek bilmez çekişmeler...

Hıfzı Topuz'un aile arşivlerinden faydalanarak hazırladığı bu bir nevi hatırat, söz konusu yaşam öyküsü ve Osmanlının hali açısından ilgi çekiciyse de derleme olarak pek başarılı denilemez. Romandan çok araştırma gibi duruyor ama araştırma şeklinde de yazılmamış. Tarihsel roman sınıfına girmek için biraz zayıf.

Lev Tolstoy – Hacı Murat
Sentez Yayıncılık, 202 Sayfa

Okunan Tarih: 30 Nisan/1 Mayıs 2015
Yorum:  Tolstoy’un bu eseri Çeçen bir asker olan Hacı Murat’ın yaşam öyküsünü eşine az rastlanır bir objektiflikle anlatmakla birlikte biraz eksiklik duygusu uyandırıyor. Şüphesiz Kafkasya’da subaylık yapan yazarın çok rahat gözlemleme ve bu toplulukların mücadelesini değerlendirme şansı olmuştur. Fakat kısa bir öykü olarak ele alması bu ilgi çekici hayatı biraz özet haline getirmiş. İnsan hele de böyle usta bir yazar yazınca daha fazlasını okumak daha derinine inmek istiyor.

Jack London – Martin Eden
Sentez Yayıncılık, 423 Sayfa

Okunan Tarih: 2/6 Mayıs 2015
Yorum: Etkileyici bir otobiyografik eser. Evet ben kesinlikle otobiyografi kabul ediyorum zira bu kadar dolu dolu yaşanmışlıktan sonra Martin Eden'i ayrı bir kitap karakteri olarak görmem mümkün değil. Jack London belki de Martin karakteriyle kendine dışarıdan bakarak çok daha geniş bir gözlem olanağı yakalamıştır.

Toplumsalcılık ve sosyalizme karşı bireycilik ve kapitalizmin bitmek bilmeyen çatışması romanın önemli bir kısmını oluşturuyor. Ayrıca yabancılaşma olgusunun adım adım gelişimi de yazar açısından hüzünlüyse de edebi açıdan nefis. Ama en çok da o yazma tutkusu insanı çarpıyor. Böyle bir tutkuya sahip olmak, tüm bu mücadeleye hatta sonunda varılan hayal kırıklığına bile değer gibi geliyor.

Paulho Coelho – Brida
Can Yayınları, 214 Sayfa

Okunan Tarih: 9/10 Mayıs 2015
Yorum: Her seferinde yok bu sefer kesin okumayacağım diyorum ama bir şekilde önüme düşüyor. Şimdi bu kitabın Portobello Cadısı'ndan farkı nedir? Çok beğenilince devamı mı çekildi? Yazar kafayı bir konuya taktı mı takıyor kesinlikle. Neyse en azından bu sefer "hey Simyacı'yı ben yazmıştım unutmadınız değil mi" göndermeleri yoktu. Demek ki bir insanın yazarını bile aşan seviyede bir eser çıkardıktan sonra seviyeyi aynı çizgide tutması çok zormuş. Hayatında pek çok güzel iş yaptığı için çok sert eleştirmek istemiyorum ama aynı konuları, aynı yazım dilleriyle hiç yeni bir tarz denemeden ele alıp durması da fazlasıyla sıkıyor doğrusu.

İlk Yarı Okunan Kitap Sayısı 18 = 180 Puan
İlk Yarı Okunan Sayfa Sayısı 4823 = 48 Puan
21. Kategori Tamamlandığı İçin Ekstra 40 Puan
Toplam 268 Puan

3 yorum:

 1. poirot'nun ilk vakaları mı. anaaaa bunu duymadım ben okumam lazım yaa tişkürleer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))) Rica böyle bir şeyler keşfetmek çok keyifli.

   Sil
 2. Şah-Rü değerlendirmelerinizi büyük zevkle okudum. Bununla birlikte yaptığınız yorumlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde okumayı planladığım kitaplarda ciddi değişikliklere gittim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil