10 Ağustos 2015 Pazartesi

Yaz Okuma Şenliği 2015 Neslihan'ın (Şah-Rû) İlk Yarı Raporu

13. Kategori (10 puan): Tiyatroya uyarlanmış bir roman veya öykü (Doğrudan tiyatro eseri olarak yazılmış kitaplar kapsam dışı)

Kendi kategorim sözkonusu olunca hemen kayırırım J

Stefan Zweig – Satranç

Can Yayınları, 71 Sayfa

2014/2015 Ankara Devinim Tiyatro

Oyunlaştıran ve Yöneten: Ahmet Yapar

Okunan Tarih: 21 Haziran 2015

Yorum: Satranç gibi detaylı bir zeka oyununu Nazizm gibi uç bir görüşle harmanlayarak tadı damakta kalan bir hikayeye imza atmak ve bunu olabildiğine sade bir dille, yalın bir anlatımla yapmak? İşte Zweig kafası. Önce Czentovic karakterinin küstahlığına karşı güçlü bir rakip çıksa da alaşağı etse diye bekliyor insan. Eserin açık simgeselciliğinden dolayı temsil ettiği gayet belirgin olduğu için başlardan itibaren antipati topluyor. Beklenen güçlü rakip geldiğindeyse beklenen zeka savaşı yerine umulmadık bir portre çıkıyor ortaya. Bu portrede okuyucu genelde aynı kategoride gördüğü yalnızlık ile hiçlik arasındaki farkı iliklerine kadar hissediyor. Ve nihayetinde yazarın yaşamı gibi bir anda son bulan bu kısacık öykü de tıpkı yazarın kendisi gibi bir iz bırakıyor.

9. Kategori (10 puan): Herkesin tüm kitaplarını okumasını gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan/şairden bir kitap.

Son birkaç etkinliktir farkında olmadan bu kategoriyi karşılıyordum zaten. J

Mahir Ünsal Eriş – Dünya Bu Kadar

İletişim Yayınları, 195 Sayfa

Okunan Tarih: 22/23 Haziran 2015

Yorum: Karakterleri sırası geldikçe bir kağıda yazıp, diğerine geçtikçe aralarına bir ok çizsek, hikayeyi tamamlayan son karakteri de yazıp işaretlediğimizde noktaları birleştir oyunu gibi ortada oluşacak olan şekil sanırım bir çember olur ve işte aslında dünya tam o kadar.

Ciddi ciddi çevremi aklımdan geçirdim okurken. Belki de hiç tanışmadığım yan apartmandaki birinin nınısının nınısıyla tanışlığım var mıdır? Ya da içlerinde beni olmasa bile akrabalarımdan birini tanıyan? Belki de tam tersi. Düşününce, işte bunlar hep facebook. Hepimiz akraba çıkacağız haberimiz yok.

İçeriğe gelirsek, sadece Güneş'in hikayesi çeker miydi bizi? Dünyada tek aşk acısı çeken oymuş gibi. Turgut ve Selim'e rağmen pek sanmıyorum. Ama adam yani sayın Eriş bizim sadece Güneş'i anlatıp geçeceğimiz hikayeyi almış, Busan'dan girmiş Gölcük'ten çıkmış. Bir yerden sonra sanırım ipin ucunu kaçırıp kim kimin nesidir çözemeyeceğim diyordum ama yeri geldikçe ya şu bizim falancanın şeysi değil mi tadında aktı gitti. Ve o ne güzel anlatımdır yine. Bir ilk romana göre en çok kendi tarzını korumasını sevdim. Kitap boyunca hep birileri ya da bir şeyler aşırı tanıdık gelmedi mi size de? İlmek ilmek örülen öykünün sonunda bir beyaz hırka bulmadınız mı?

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap.

Kütüphaneden beklenmedik bir depar geldi.

Ahmet Altan – En Uzun Gece

Alkım Yayınevi, 320 Sayfa

Okunan Tarih: 24/26 Haziran 2015

Yorum: Tam bir modern zaman ilişkileri güzellemesi. Konu olarak başlarda sıkıcı gelse de çevremizde aynen böyle mutsuzluktan ve çatışmadan beslenen ilişkilerin çokluğunu düşünürsek gerçekçi bir gözlem olmuş. Bununla birlikte önemli bir konu olmasına karşın bu hastalıklı ilişkiye fon olmaktan öteye gidemeyen doğu topraklarına bakış ise yüzeysel duruyor. Tasvirlerin kitap boyunca kullanılan kimi kalıplar gibi kendini tekrar etmesi de eseri yer yer ağırlaştırıyor. Belki daha yalın, süsten uzak bir anlatım daha çok iz bırakabilirdi.

Michael Cox – Gecenin Anlamı

Doğan Kitap, 467 Sayfa

Okunan Tarih: 27 Haziran / 2 Temmuz 2015

Yorum: Victoria dönemini ele alan konusu kadar Victoria döneminde yazılmışçasına özenli içeriği ile de dikkat çeken bir eser. Tarihi konulu roman yazmanın en riskli yanı özellikle diyaloglarda güncel kullanımlı cümlelerin araya kaçmasıdır. Gecenin Anlamı bu konuda türünün en başarılı örneklerinden biri olsa gerek. Dönemini buram buram hissettiriyor. Gerilim gibi başlasa da Fransız Edebiyatı'nı anımsatan bir ağırlığı var. Kitap içinde kitap şeklinde bir kurguya sahip, ağır diline rağmen merakla okutuyor.

Necati Göksel – Gece Gündüz

Altın Kitaplar, 302 sayfa

Okunan Tarih: 3/5 Temmuz 2015

Yorum: Sanırım Hayat Askıda isimli eserin devamı niteliğinde. Bağımsız olarak da okunabilir ama havada kalan (bu durumda benim için ilk kitapta kalan) çok detay var. Polisiye olarak zayıf, basit ve tahmin edilebilir bir kurguya sahip. Felsefik yanı daha dikkat çekici ve tartışmaya açık. Metin karakteri gönlü güzel bir adam anladığım kadarıyla ama işte bu aşamaya nasıl gelmiş o insanda soru işareti bırakıyor. Dolayısıyla romanın sonundan çok öncesini merak ettiriyor. Şahsen Kayıp Yolcu'yu daha çok sevdim galiba.

22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

Bu çok sevdiğim kategoride hemen saksıyı çalıştırıp ne icat etsem diye düşünürken gözüm birkaç etkinliktir değerlendiremediğim kitaplara takıldı. Buradan hareketle benim kategorim;

Farklı edebi türde dört kitap

Bu etkinlik sayesinde konu çeşitliliği baya artırmış olsak da “edebi tür” olarak ağırlıkla roman okuyoruz. Dolayısıyla diğer türler boynu bükük kalıyor. Bu sefer de onların gönlünü alayım dedim.

Oyun / John Millington Synge – Babayiğit

Maarif Matbaası, 104 Sayfa (Üç perdelik komedi)

Okunan Tarih: 6 Temmuz 2015

Yorum: Abbey Tiyatrosu 'nun (İrlanda Milli Tiyatrosu) kurucularından olan Synge, kısa hayatının en bilinen eserlerinden biri olan Babayiğit'te (orijinal adıyla (The Playboy of the Western World) İrlanda'nın değer yargılarını bolca iğnelemiş. Sahnelendiğinde büyük tepkilerle yol açan bu üç perdelik komedyada, İrlanda'nın kırlık bir bölgesinde kendisine eziyet eden sarhoş babasını öldürdüğünü iddia eden bir gencin "kahramanca" karşılanışı konu edilir. Daha sonra söz konusu babanın ölmediğinin ortaya çıkmasıyla köy halkının yine genel yargı değerlerinin tersine gelişen tepkileriyle durum iyice karışır.

Deneme / Alberte Manguel – Kelimeler Şehri

Yapı Kredi Yayınları, 139 Sayfa

Okunan Tarih: 7 Temmuz 2015

Yorum: Beş bölümden oluşan kitap, kült eserleri referans alarak ciddi bir inceleme sonucu olduğu belli olan değerlendirmelerle "bir olmak" kavramını ele alıyor. Kelimelerin gücünü ve hikayelerin kendimizi ifade etmede, kimliklerimizi oluşturmadaki etkisini sorgularken özellikle Gılgamış Destanı'nda ortaya atılan "öteki" kavramının etkisini gözler önüne seriyor. Ayna modelinin gerçekten dünyanın düzenini oluşturduğunu bir kez daha farkettiren bir eser. Ayrıca yazarın örneklemede kullandığı tarihi efsaneleri derli toplu bir şekilde, odağından sapmadan özetlemesi de takdire şayan.

Araştırma / Ekrem Erdem – Bizimki Türkçe Sevdası

Tded Yayınları, 280 Sayfa

Okunan Tarih: 8/10 Temmuz 2015

Yorum: 2006 yılında TBMM Başkanlığına verilen "Türkçedeki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçenin korunması ve etkin kullanımı için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi" konusundaki önerge sonucu kurulan Meclis Araştırma Komisyonunca hazırlanan rapordan hareketle oluşan eser, öncelikle dilin önemini ortaya koymak açısından önemli. Altı bölümden oluşan araştırmada Türkçe'nin tarihçesi, yapısı, korunmasını gerektiren sebepler ve bunlara karşı çözüm önerileri içeriyor. Son bölümde mevzuata da yer vererek Atatürk'ten sonra bu konuda ne kadar pasif kalındığının da altını çizen kitapta dilimizi ne kadar hoyratça kullandığımız farkettiriyor. Köklü bir geçmişe sahip olan ve geniş bir coğrafyada kullanılan Türkçeye milliyetçi duygulardan da önce kültürel olarak sahip çıkmak üzerinde dikkatle durulması gereken bir nokta bence.

Söyleşi / Hülya Karakaş – İstanbul’un Kadınları Sahnelerin Sultanları

Yitik Ülke Yayınları, 343 sayfa

Okunan Tarih: 11/13 Temmuz 2015

Yorum: Kendisi de İBB Şehir Tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen olarak görev yapmakta olan Hülya Karakaş'ın, günümüz tiyatrosunun önemli kadın oyuncuları ile yaptığı söyleşiler hem çok keyifli hem de çok değerli. Türk Tiyatro tarihine özellikle de kadın oyuncuların tiyatro "direncine" bol bol değinen eser, tiyatroda oyunculuklarını izleme şansı yakaladığımız bir çok ismi daha yakından tanıma ve düşüncelerini, hislerini anlama şansı veriyor. Şöyle bi 5 yılda bir yeni isimlerle yapılarak gelenek haline gelse, Türk Tiyatrosu için de bir nevi almanak haline dönüşse keşke.


19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Aynı yazardan üç kitap. (Kitaplar aynı seriye ait olabilir).
Katılığım ilk okuma şenliğinde (Kış Okuma Şenliği 2013) tamamlamaya çalıştığım Mısır Serisi’nin ilk üç kitabını okumuştum. Aradan geçen sürede ben diğer kitapları edinirken bir yandan da yeni basım olmak üzere seri ilerledi tabi. Bu yüzden bu kategoriyi Wilbur Smith’e ayırarak hem seriyi tamamlamak hem de etkinliğin kendi içinde bir bağlantı kurmak istedim.

Wilbur Smith – 11. Yazıt

Altın Kitaplar, 640 Sayfa

Okunan Tarih: 14/20 Temmuz 2015

Yorum: Bu iş gittikçe Indiana Joneslaşıyor. Tamam bol bol Mısırda turlatan gezi rehberi tadındaki maceraları ilgi çekici. Fakat şahsen Taita'yı "uzun yaşayan, büyücü, olağanüstü inanılmaz muhteşem insanüstü varlık olduğu için değil tam aksine gayet insani zaafları olan fakat zehir gibi zekasıyla seviyorum. Hele ki çağlar boyu yaşatmak için tanrısallaştırma çabalarını hiç anlamıyorum. Bana artık seriyle bile bağlantılıymış gibi gelmiyor.

Wilbur Smith – Çöl Tanrısı

Altın Kitaplar, 448 Sayfa

Okunan Tarih: 21/25 Temmuz 2015

Yorum: Bu Taita biraz daha tanıdık. Zeki, küstah ve cüretkar. Fakat mistikliği de kitap sırasına göre değil ama kişisel tarihine göre gittikçe artıyor. Ben de gittikçe üzülüyorum. Hiçbir Taita'yı (bana artık her kitapta daha da farklı kişilermiş gibi geliyor) Nehir Tanrısı'ndaki kadar sevemedim.

Wilbur Smith – Tehdit Altında

Altın Kitaplar, 464 Sayfa

Okunan Tarih: 26/30 Temmuz 2015

Yorum: Bir Wilbur Smith tarzı olarak kitaptan testosteron fışkırıyor. Bol cinsellik, bol şiddet, bol hormon vs. O kadar benzer tarzda yazıyor ki bir yerden sonra macera da ilgiyi çekemiyor. Smith, market kitabı olarak sınıflandırdığımız türe iyice yaklaştı maalesef.

7. Kategori (10 puan): 1940'tan önce yazılmış, Türk edebiyatından bir kitap.

Kütüphaneyi talan ederken karşılaştık, sanırım en son lisedeyken okumuştum. Hafızayı tazelemek her zaman yararlıdır.Peyami Safa – Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (ilk baskısı 1930 yılında yapılmıştır)

Alkım Yayınevi, 128 SayfaOkunan Tarih: 31 Temmuz 2015

Yorum: Gerek başkarakterin hayatını pasajlar halinde sunmak yerine gözlemleri eşliğinde aktarması, gerek kısımlara ayrılması, gerekse de bölüm içinden bir cümlenin üste alınmasıyla bir çok ilki barındıran Türk Edebiyatı'nın en değerli eserlerinden biri. Psikolojik ve şiirsel bir tarzı olmasına karşın son derece akıcı, duygularının sahiciliğiyle müthiş etkikeyici. Bazı cümleler insanı tam yürekten yakalıyor.

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.

Kütüphanem baya bir ağırlığını koydu bu şenlik.
Sara Gül Turan – Gülün Dikeni

Milliyet Yayınları, 190 Sayfa

Okunan Tarih: 1/2 Ağustos 2015

Yorum: Almanya'da ağır yasak ve sansüre uğrayan kitap gerçekten çok çarpıcı. Yazar Frankfurt Kadınlar Hapisanesinin korkunç yüzünü gözler önüne sermiş. Adalet sisteminin düzgünlüğü ile tanınan Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa'da şok etkisi yaratmasına şaşmamalı. Maruz kalınan insanlık dışı muamele akıl almaz. Irkçılık, şiddet, işkence, taciz, tecavüz... yok yok yani. Söylemesi dile kolay ya yaşamak?

Kitapta dikkat çeken bir diğer nokta da Almanyadaki Türk ülkücülerin faaliyetleri. Dönemi hakkında oldukça bilgi veren sert bir eser.

11. Kategori (10 puan): Bir öykü kitabı.

Bu kategorinin sahibi kütüphanemin “özellerinden”. Ankara’dan imzası üstünde geldi. J
Yalçın Tosun –Peruk Gibi Hüzünlü

Yapı Kredi Yayınları, 115 Sayfa

Okunan Tarih: 3 Ağustos 2015

Yorum: İnsani içgüdüler üzerine kurulu öykülerden oluşan eser konu seçimi bakımından Şebnem İşigüzel'in Hanene Ay Doğacak kitabını anımsatıyor. Onun kadar sert ya da cesur sayılmaz. Daha ziyade bir hüzün sarmalıyor okudukça. Haniyse o hikayenin kahramanının omzuna el atıp seni çok iyi anlıyorum diyesi geliyor insanın. Daha çok çocuk ve ilk gençlik gözüyle aktarıldığı için olabilir.

İlk Yarı Okunan Kitap Sayısı 15 = 150 Puan

İlk Yarı Okunan Sayfa Sayısı 4206 = 42 Puan

19. Kategori Tamamlandığı İçin Ekstra 30 Puan

21. Kategori Tamamlandığı İçin Ekstra 40 Puan

22. Kategori Tamamlandığı İçin Ekstra 40 Puan

Toplam 302 Puan

2 yorum:

  1. Böyle akıcı ve geniş anlatımlı bir raporu okuyunca, adı geçen tüm yazaları tanımış ve onları okumuş kadar oluyor insan... Önce tebrik sonra da kendi adıma teşekkür ederim. Son zamanlarda kitaplardan bira uzaklaşmış olmamın getirdiği okum tembelliğini üzerimden silkeleyip atacağım sayenizde :)))))

    İçten sevgi ve selamlarımla

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkürler. Okuduklarımı paylaşırken naçizane fikir vermeye çalışıyorum. Etki yaratabiliyorsam ne mutlu bana. Zaman zaman öyle uzaklaşmalar oluyor insan doğası sıkılgan. Ben de bazen bilinçli olarak okuma hızımı düşürüyorum, ilgi isteyen çok alan var çünkü. Kısa ayrılıklar iyidir hem.:) Benden de sevgiler, selamlar.

    YanıtlaSil